Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Policja ostrzega. Uważaj, gdy otrzymasz takiego maila

2

W ostatnim czasie do wielu Polaków przyszły tajemnicze e-maile. Zawarto w nich informację na temat prowadzonego postępowania ws. oszusta bankowego i nakaz stawienia się na przesłuchanie. W rzeczywistości to próba wyłudzenia danych osobowych.

Policja ostrzega. Uważaj, gdy otrzymasz takiego maila
Policja ostrzega przed próbą wyłudzenia danych osobowych (Pixabay, arembowski)

Ostrzeżenie odnośnie fałszywych wezwań wydało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Jak czytamy na stronie Polskiej Policji, oszuści podszywają się pod Jarosława Szymczaka, Generalnego Inspektora Policji.

Fałszywe wezwanie na komendę. Policja ostrzega

Oszuści zachęcają w mailu, aby kliknąć załącznik i tym samym zapoznać się ze szczegółami wezwania. W rzeczywistości dochodzi wówczas do zainfekowania komputera lub telefonu złośliwym oprogramowaniem.

W wyniku działania wirusa dochodzi do kradzieży danych osobowych. Może ono również skutkować blokadą komputera, za której zdjęcie oszuści żądają okupu.

Policja zaleca, aby, w przypadku kliknięcia w załącznik, jak najszybciej poinformować o zdarzeniu swój bank. Należy także niezwłocznie zmienić hasła do kont bankowych, poczty elektronicznej oraz portali, na których jesteśmy zarejestrowani.

Rzecznik Policji Polskiej ostrzega, by powstrzymać się od płacenia okupu za odblokowanie komputera. Zamiast tego należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Dodatkowo pomocne może okazać się odwiedzenie strony https://www.nomoreransom.org/pl/index.html, współtworzonej przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Zobacz też: Poszedłem na pokaz "cudownych garnków". "Rzadko zdarzają się tak upierdliwe osoby, jak pan"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić