Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Największa kradzież danych w historii CIA. Ujawniono, jak do niej doszło

7

Opublikowano raport na temat włamania do bazy CIA w 2016 roku. Do dziś nie udało się oszacować, ile danych zostało wówczas wykradzionych. Jednak był to prawdopodobnie największy taki wyciek w historii agencji wywiadowczej. Jak hakerom udało się włamać do systemu?

Największa kradzież danych w historii CIA. Ujawniono, jak do niej doszło
W 2016 miało miejsce największe w historii włamanie do bazy CIA (Getty Images, Justin Sullivan , Staff)

Hakerzy zdobyli informacje przechowywane przez tajną jednostkę Center for Cyber Intelligence. Jak oszacowali autorzy raportu, prawdopodobna liczba skradzionych danych może wynosić nawet 34 terabajty, czyli ok. 2,2 miliarda stron tekstu.

Włamanie do bazy danych CIA. Jak do niego doszło?

Według CNN włamanie do bazy było możliwe z powodu niskiej jakości zabezpieczeń. Członkowie tajnej jednostki skupili wszystkie wysiłki na budowaniu broni cybernetycznej, jednocześnie zaniedbując inne kwestie.

Nie prowadziliśmy rozpoznania ani skoordynowanych działań w kwestii znaków ostrzegawczych, że osoba lub osoby mające dostęp do niejawnych informacji CIA stanowią niedopuszczalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego - CNN cytuje treść raportu CIA.

W konsekwencji zaniedbań hakerzy mieli ułatwiony dostęp do danych CIA i mogli je wykraść. Zdarzenie wyszło na jaw dopiero rok później, kiedy WikiLeaks upubliczniło wykradziony zbiór, zatytułowany "Vault 7". Wśród materiałów znajdowały się opisy części broni cybernetycznych.

Przedstawiciele CIA nie chcą komentować treści raportu na temat zaniedbań. W sprawie zabrał głos jedynie jej rzecznik Timothy Barrett, który zapewnił, że członkowie agencji nie ustają w wysiłkach nad stworzeniem najwyższej klasy technologii, chroniącej przed stale ewoluującymi zagrożeniami.

Zobacz także: Zobacz też: Co Assange robił w ambasadzie. Nagranie kamer ochrony
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić