o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Ogromne zagrożenie, przekonali się Czesi. Rosyjska farma trolli

102
Podziel się

Według ustaleń czeskiego portalu Seznam Zpravy wydalenie w kwietniu rosyjskich dyplomatów znacząco wpłynęło na ilość trolli w czeskim internecie. Może to oznaczać, że w ambasadzie znajdowała się właśnie tzw. "farma trolli" - narzędzie służące do manipulowania opinią publiczną.

Ogromne zagrożenie, przekonali się Czesi. Rosyjska farma trolli
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Pradze. (Getty Images)
bECdptrF

Sprawa ma swój początek w kwietniu. Wtedy to premier Czech Andrej Babis i minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek ogłosili, iż mają dowody, że to Rosjanie wysadzili w 2014 r. skład amunicji w mieście Vrbetice. Zginęło wtedy dwóch obywateli Czech.

Kilka dni później Czesi wydalili grupę rosyjskich dyplomatów. Między nimi byli także oficerowie rosyjskich specsłużb. Jak opisuje portal Seznam Zpravy, wpłynęło to na aktywność prorosyjskich trolli w czeskim Internecie.

bECdptrH

Aktywność takich działań obniżyła się głównie na portalach społecznościowych. Chodzi o aktywność wprost przypisywaną przez czeską służbę kontrwywiadu (BIS) Rosjanom. Opisała to organizacja Czeskie Elfy, zajmująca się monitoringiem rosyjskich działań w tym kraju. Ich aktywność miała spadać między 16 a 26 kwietnia.

Zobacz także: Afera mailowa. Katarzyna Lubnauer ostro o Michale Dworczyku: zdrada państwa, powinien zapłacić funkcją

Trolle z ambasady?

Zazwyczaj takie farmy znajdowały się na terenie Federacji Rosyjskiej. Gdzie indziej - np. właśnie w ambasadzie, ze względu na kwestie języka - opracowuje się kolportowane treści - mówi w rozmowie z o2.pl były oficer jednej z polskich służb specjalnych.
bECdptrN

I dodaje, że najsłynniejsza tego rodzaju farma to osławiona IRA, czyli Internet Research Agency, znajdująca się w Petersburgu.

Wróćmy jednak do placówki w Czechach. Według Czeskich Elfów aktywność botów i trolli, działających w internecie, zdecydowanie zmniejszyła się w okresie, gdy Czesi wyrzucali rosyjskich dyplomatów. Zdaniem rzecznika czeskiego BIS-u, pokrywa się to także z ich obserwacjami. Potwierdziła to również zajmująca się rozpracowywaniem działań dezinformacyjnych grupa Semantic Visions.

bECdptrO

Czeskie medium opisuje również, że wraz z mniejszą ilością prowadzonych dyskusji sieciowych, zawierających rosyjską propagandę, mniej jest także szeroko lajkowanych i komentowanych w social mediach postów.

Rzecznik BIS, Ladislav Sticha, stwierdził, że istnieje możliwość, by tego rodzaju "farma trolli" znajdowała się albo w samej ambasadzie, albo była przez kogoś z ambasady koordynowana. Rosjanie zaprzeczyli, by mieli cokolwiek wspólnego z działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Czechy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECdptsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(102)
fff
3 miesiące temu
Trolle - znak czasu
stevan
3 miesiące temu
A u nas nie ma trolli? Jest 40 tys wojska xydowskiego. Grożą premierowi, kaczorowi. Zmusili ich do sprzedaży wód polskich. Za wodę obywatele płacą xydom. 50 mld rocznie odpływa do Izraela! W Czechach 20 Rosjan mąciło, a u nas 40 tys. i jakoś cisza!
zołza
3 miesiące temu
hahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
bECdptsj
olo
3 miesiące temu
u nas to samo , chwalący pisowco-sowietów udających Polaków
Ania
3 miesiące temu
No wiecie ja wam powiem no ta sytuacja naprawde mnie orzekła no
Husarski
3 miesiące temu
Rosja to swoisty kraj. Zawsze rząd tego rozległego kraiku trzęsie się z nienawiści do całego świata. Chce jak najwięcej napsuć wszystkim dookoła. Mając możliwości mniejsze od rzadkich /plotąc jaka ona niby-groźna/ , władza tego padołu łez mści się na własnym, Rosyjskim, umęczonym Narodzie. Stalin najbardziej się na nich wyżywał, nie było mu trudno, nie był Rosjaninem. Wszyscy, cały Kraj trząsł się ze strachu przed jednym socjopatą. On panicznie bał się spisku, wszędzie widział wrogów, bał się odpowiedzialności za swoje wynatyrzone zbrodnie. Wykańczał więc systematycznie i systemowo kogo i jak tylko mógł. Gdyby porządził jeszcze trochę, wykończyłby ich wszystkich. Później palnąłby sobie w łeb, bo do czego i komu byłby potrzebny? Mordercy narodu nikt nie potrzebował, on do niczego innego się nie nadawał. Co osobliwe, potomkowie jego ofiar wyznają swoisty kult tego psychola, zwyrodniałego, masowego mordercy. Wytłukł rosyjską inteligencję, to częściowo tłumaczy dziwny stan umysłowy pozostałych Rosjan. Czy udało się Stalinowi wytłuc wszystkich myślących Rosjan? Na to wygląda!
Onucowy
3 miesiące temu
Katzap zawsze był wrogiem Polski.
kibic
3 miesiące temu
Ja nie lubię Rosjan,bo oni napadali na naszych kibiców w Petersburgu!
kibic
3 miesiące temu
Ja nie lubię Rosjan,bo oni napadali na naszych kibiców w Petersburgu!
Dergus
3 miesiące temu
Szkoda że nie zrobicie artykułu jak wygląda "farma trolli" rządu PiS na fb... Co jedno konto pochlebnie komentujące działania rządu PiS to tzw. "czyste konto" - założone kilka dni czy godzin przed. Zdjęcia psa czy kwiatów w profilowym. Tylko takie konta robią rządowi PiS "reklamę" lub propagandę sukcesów. Wstyd.
Końradzio
3 miesiące temu
taaa,u nas też nie brakuje takich trolli moskali.
Sasza
3 miesiące temu
Każdy udaje ze nie wie że fsb ma wydział cyber i wali w niego gruba kase
Ślązak JON
3 miesiące temu
Putin i Spółka farmę trolli ulokowała w ministerstwie piSS-sprawiedliwości. Oficjalnie farma została zamknięta ale praktyka pokazuje, że nawet została rozbudowana. Zapewne trolle są opłacane z Funduszu Wspierania Ofiar Przestępstw, z którego zero-prokurator zrobił sobie kasę łapówkową.
bECdptsb
Black24
3 miesiące temu
To ciekawe, pewnie w Rosji nie ma Internetu i musieli siedzieć w Czechach
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić