Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Franciszek popiera związki homoseksualne? Watykan zaprzecza

177

Dwa tygodnie temu światowe media obiegła informacja, że papież Franciszek popiera związki osób tej samej płci. Słowa te padły w filmie dokumentalnym poświęconym roli homoseksualistów w Kościele. Teraz do sprawy odniósł się Watykan.

Franciszek popiera związki homoseksualne? Watykan zaprzecza
Watykan zaprzecza, że papież Franciszek popiera związki homoseksualne (Getty Images)

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Parolin wysłał do ambasadorów na całym świecie pismo wyjaśniające słowa Franciszka. Watykan twierdzi, że wypowiedzi papieża zostały wyrwane z kontekstu. Parolin podkreślił, że to co powiedział Franciszek, nie oznacza poparcia przez Kościół związków osób tej samej płci.

Papieża popiera związki osób tej samej płci? Odpowiedź Watykanu

Oficjalne pismo z Watykanu ujawnił biograf papieża Franciszka Austen Ivereigh. W poniedziałek jego autentyczność potwierdziły źródła w Watykanie. Na Facebooku zamieścił je ambasador Watykanu w Meksyku Monsignor Franco Coppola.

Jest oczywiste, że papież Franciszek odnosił się do pewnych przepisów państwowych, ale na pewno nie do doktryny Kościoła, którą wielokrotnie potwierdzał na przestrzeni lat – czytamy w piśmie.

Pietro Parolin podkreśla także, że w filmie "Francesco" połączone zostały dwie wypowiedzi papieża. Według wyjaśnień Watykanu, reżyser miał wyciąć pytania i zestawić ze sobą słowa Franciszka wyjęte z kontekstu. Parolin wyjaśnia, że papieżowi nie chodziło wcale o zakładanie przez homoseksualistów rodzin, a jedynie o to, że powinni być oni akceptowani przez swoje rodziny.

"Francesco". Papież popiera ochronę związków homoseksualnych?

Film "Francesco" zadebiutował 21 października na festiwalu filmowym w Rzymie. Jego reżyserem jest Evgeny Afineevsky, autor filmu "Krzyki z Syrii" z 2017 roku. Opowiadał w nim o niszczycielskiej wojnie domowej w tym kraju.

"Francesco" jest kroniką siedmioletniego papiestwa Franciszka. Reżyser skupia się w nim na głównych problemach, z którymi zmaga się papież. Obraz opowiada także o roli Franciszka w walce o prawa imigrantów i zwiększoną rolę kobiet w Kościele.

Obejrzyj także: Papież apeluje o zachowanie dystansu. Nie będzie już gromadził się z wiernymi

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić