Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Papież Franciszek apeluje do ONZ

14

Ojciec Święty zwrócił się do przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Papież Franciszek poruszył temat pandemii koronawirusa i jej konsekwencji dla najuboższych. Nie zabrakło również słów krytyki m.in. w odniesieniu od międzynarodowej polityki i problemu aborcji.

Koronawirus. Papież Franciszek apeluje do ONZ
Papież Franciszek zaapelował do przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych (Getty Images, Franco Origlia , Stringer)

Papież Franciszek wygłosił swój apel w piątek 25 września. Ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią obostrzenia Ojciec Święty nie pojawił się w siedzibie osobiście. Jego przemówienie zostało wyświetlone na ekranie w trakcie 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Koronawirus: papież Franciszek apeluje do ONZ w sprawie pandemii

Papież zaapelował do przedstawicieli ONZ o to, aby potraktowali kryzys wywołany pandemią COVID-19 jako okazję do przeprowadzenia gruntownych reform. Według Franciszka zmian wymaga m.in. światowa gospodarka. Wskazał również na zagrożenie wynikające z tendencji izolacjonistycznych poszczególnych państw.

Franciszek domagał się od przedstawicieli ONZ, aby skupili większą uwagę na problemach najuboższych oraz migrantów. Podkreślił, że właśnie te grupy są najbardziej narażone na negatywne skutki pandemii COVID-19. Poza tym papież zwrócił uwagę na wzrost liczby aborcji przeprowadzonych w czasie pandemii.

Niepokojące jest widzieć, jak proste i wygodne stało się dla niektórych zaprzeczanie istnieniu ludzkiego życia jako rozwiązanie problemów matki i dziecka, które mogą i muszą zostać rozwiązane w inny sposób - podkreślił papież.
Zobacz także: Zobacz też: Pociągnęła papieża za rękę. Ojcu Świętemu puściły nerwy

Papież prosił o większą solidarność i dialog z potrzebującymi. Wyraził potrzebę walki z z postępującym nacjonalizmem, elitaryzmem oraz indywidualizmem. Zaapelował do członków ONZ, aby umożliwiono wszystkim ludziom korzystanie z opieki medycznej, a w razie potrzeby – anulowano długi najbiedniejszym państwom świata.

Pandemia pokazała nam, że nie możemy bez siebie żyć lub, co gorsza, walczyć ze sobą. Dlatego w tym krytycznym momencie naszym obowiązkiem jest przemyślenie przyszłości naszego wspólnego domu (planety – przyp. red.) – cytuje papieża Franciszka AP News.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić