Natalia Bogucka| 

Francja straszy Polskę. Chodzi o konwencję stambulską

99
Podziel się:

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune ostrzegł Polskę przed "konsekwencjami finansowymi" w przypadku wycofania się z konwencji stambulskiej.

Francja straszy Polskę. Chodzi o konwencję stambulską
Publiczne czytanie konwencji antyprzemocowej w Katowicach (PAP, Andrzej Grygiel)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek do resortu rodziny o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. Jego zdaniem polskie prawo wystarczająco chroni kobiety przed przemocą, a dokument jest "szkodliwy w warstwie ideologicznej".

Uważamy, że nie tylko nie prowadzi ona do poprawy sytuacji kobiet, ale przeciwnie, może doprowadzić nieuchronnie do znacznego pogorszenia sytuacji kobiet i wzrostu przemocy domowej w Polsce - powiedział Zbigniew Ziobro.

Wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Francja ostrzega Polskę przed konsekwencjami

W środę plany wycofania się Polski z konwencji antyprzemocowej skomentował francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Podkreślił, że jeśli do tego dojdzie, Polska "może zostać uderzona po kieszeni" dzięki nowym mechanizmom w budżecie UE.

Będzie to miało konsekwencje – podkreślił Beaune w wywiadzie dla stacji France Inter.

Tzw. konwencja stambulska to konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Polska ratyfikowała ją w 2015 roku. W poniedziałek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało polski rząd, by nie wypowiadał konwencji antyprzemocowej.

Wycofanie Polski z konwencji stambulskiej stanowiłoby poważny regres w kwestii poszanowania praw człowieka w tym kraju. Wzywamy rządzącą większość, by nie wprowadzała w życie zapowiedzi ministra sprawiedliwości – napisano w oświadczeniu.

Zobacz także: Konwencja Stambulska. Fogiel: Można to porównać do pewnego rodzaju szantażu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić