Gądecki idzie na emeryturę. Kto go zastąpi? Giełda nazwisk ruszyła

23

Już za niespełna pół roku ze stanowiska ustąpi metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Duchowny przejdzie na emeryturę po 22 latach urzędowania. Nieoficjalnie pojawiają się już pierwsze nazwiska hierarchów, którzy mogliby go zastąpić. Kto jest faworytem tego wyścigu?

Gądecki idzie na emeryturę. Kto go zastąpi? Giełda nazwisk ruszyła
Abp Stanisław Gądecki odejdzie ze stanowiska po 22 latach posługi (Flickr, episkopat.pl)

Ten rok będzie momentem zmiany na wielu kluczowych stanowiskach w polskim kościele. Już w lipcu posługę w archidiecezji krakowskiej - ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego - zakończy abp Marek Jędraszewski, a rezygnację z zarządzania archidiecezją warszawską złożył już abp Kazimierz Nycz.

Już w październiku swój urząd złoży także metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki. Hierarcha przejdzie na emeryturę aż po 22 latach, to najdłuższa kadencja spośród urzędujących biskupów diecezjalnych. Gądecki odejdzie z urzędu także z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego

Stanie się to dokładnie 19 października 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Apel abp. Stanisława Gądeckiego do polityków. O. Paweł Gużyński komentuje

Archidiecezja poznańska to bardzo prestiżowa lokalizacja, nic więc dziwnego, że wybór nowego zarządcy wzbudza spore emocje. Od wielu miesięcy trwają spekulację na temat nominacji na ten urząd ze strony papieża Franciszka.

Według rozmówców "Gazety Wyborczej", nowym metropolitą poznańskim raczej nie zostanie nikt z grona biskupów pomocniczych. Wiele wskazuje na to, że będzie to zarządca innej diecezji i niekoniecznie mowa tutaj o bardzo rozpoznawalnych postaciach polskiego Kościoła.

Sześcioro faworytów - to mniej znani biskupi

Aktualnie wśród duchownych z archidiecezji poznańskiej pojawia się sześcioro faworytów. Są to biskupi w wieku od 55 do 62 lat, którzy potencjalnie mogliby pokierować poznańską kurią nawet przez kilkanaście lat. Na liście znajdują się:

  • bp kaliski Damian Bryl (55 lat);
  • bp opolski Andrzej Czaja (60 lat);
  • bp radomski Marek Solarczyk (57 lat);
  • bp toruński Wiesław Śmigiel (55 lat);
  • bp włocławski Krzysztof Wętkowski (60 lat);
  • bp bydgoski Krzysztof Włodarczyk (62 lata).

Warto wspomnieć, że papież dokonuje wyboru spośród trzech kandydatów znajdujących się na tzw. krótkiej liście. Przygotowuje ją nuncjusz apostolski w Warszawie w porozumieniu z biskupami.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić