Kamil Niewiński| 
aktualizacja 

Gęsi na straży więzienia. Nietypowy pomysł z Brazylii

7

Zwierzęta wykorzystywane do służby ludzkości nie są niczym nowym. Władze więzienia niedaleko Florianopolis w Brazylii postanowiły jednak postawić na bardzo nietypowe rozwiązanie z wykorzystaniem gęsi.

Gęsi na straży więzienia. Nietypowy pomysł z Brazylii
Brazylijskie więzienie zatrudniło gęsi jako strażników (Unsplash, Sanjoy Saha)

Władze więzienia Stanowego Kompleksu Penitencjarnego w São Pedro de Alcântara niedaleko miasta Florianopolis w Brazylii postanowiły, że ich sprzymierzeńcami w utrzymaniu porządku w zakładzie będą... gęsi. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest już od 2009 roku i z powodzeniem ptaki sprawdzają się aż po dziś dzień. Po co jednak tak właściwie gęsi w więzieniu?

Wszystko rozbija się o jedną, bardzo istotną cechę tych ptaków, czyli ich niezrównaną czujność. Z natury bowiem są one strażnikami, które bardzo zaciekle będą bronić swojego terytorium, jeżeli pojawi się na nim intruz. Tę właśnie zależność postanowiono wykorzystać w więzieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tortury w więzieniu Pul-e-Charkhi. Relacja jednego z talibów

Udomowione w zakładzie gęsi traktują go jak swój dom, dlatego też są żywymi alarmami przy podejmowanych przez więźniów próbach ucieczki. Prześlizgnięcie się bez budzenia niepokoju tych zwierząt jest niemal niemożliwe, a ich jazgot jest na tyle donośny i charakterystyczny, że od razu stawia cały personel więzienia na nogi.

Gęsi-strażnicy, czyli natura współpracuje z technologią

Nie wiadomo, ile dokładnie gęsi zatrudnionych jest w brazylijskim więzieniu, w którym może przebywać nawet 1300 skazanych. Mają jednak zapewnioną one odpowiednią opiekę weterynaryjną, a także zbilansowaną dietę. Dzięki temu pierzaści strażnicy zawsze są gotowi do akcji.

Oczywiście gęsi nie są jedynym zabezpieczeniem więzienia COPE, które i tak dzięki elektronicznym zabezpieczeniom i wyszkolonej kadrze jest uważane za jeden z najbezpieczniejszych zakładów karnych w całej Brazylii. Wykorzystywanie naturalnych skłonności gęsi sprawia jednak, że do technologii dodana zostaje kolejna, bardzo niezawodna warstwa ochronna.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić