Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|

GIS alarmuje. Ostra choroba zakaźna dociera do Polski

78
Podziel się:

Nowym zaleceniem GIS-u są szczepienia przeciwko grypie. W okresie sezonowym to najskuteczniejsza ochrona nie tylko przed samą chorobą, ale i przed jej powikłaniami.

GIS alarmuje. Ostra choroba zakaźna dociera do Polski
Zdjęcie obrazowe. (Pixabay)

Szczepienia przeciwko grypie dostępne są od lat, jednak Polacy masowo przypomnieli sobie o nich głównie rok temu. W momencie, gdy koronawirus szalał w najlepsze, dodatkowe zakażenie grypą było bardzo niebezpiecznym scenariuszem, który budził w wielu strach. Jak donosi PAP, GIS apeluje, że wciąż warto przyjmować preparaty przeciwko grypie.

Jesteśmy u progu rozpoczynającego się kolejnego sezonu zachorowań na grypę – przekazał wz. Krzysztof Saczka w środę na konferencji prasowej.

Sezon grypowy rozpoczyna się we wrześniu, a kończy zazwyczaj w okolicy kwietnia. GIS podaje, że szczyt zachorowań występuje w okolicy stycznia i lutego. Od początku września w Polsce zachorowało prawie pół miliona osób, w tym ponad połowę stanowiły dzieci do 14 lat. Jak donoszą dane GIS-u, w ubiegłym roku w sezonie chorobowym ponad trzy miliony Polaków zaraziło się grypą.

Szczepienia zaleca się również w przypadku dzieci. Przyjąć je można już po ukończeniu 6 miesiąca życia. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym są najbardziej narażone na zarażenie się grypą.

Szczepionki na grypę. Czy znów będzie problem z dostępnością?

Ministerstwo Zdrowia ma zadbać o odpowiednią ilość preparatów. Wszystko to dzięki zwiększonemu zainteresowaniu Polaków dot. szczepienia przeciwko grypie. Do kraju ma trafić 4 mln szczepionek w czterech transzach - pierwsza w listopadzie, ostatnia w połowie grudnia.

Dostępność leków i szczepionek ze względu na możliwości technologiczne jest ograniczona. Każdy kraj składa zamówienie na szczepionki zgodnie z tym, jakie zapotrzebowanie będzie i z pewną strategią refundacji tychże szczepionek. Tak też jest w przypadku szczepionek przeciw grypie – mówi cytowany przez PAP Krzysztof Saczka.

GIS zachęca do szczepień osoby z grupy pierwszego ryzyka. Mowa tu przede wszystkim o osobach starszych, personelu medycznym, czy osobach chorych. Warto pamiętać również o tym, że zaszczepić się można bezpłatnie. Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?

Bezpłatnie szczepić się przeciw grypie mogą:

  • osoby powyżej 75 roku życia i kobiety w ciąży
  • także pracownicy medyczni
  • farmaceuci
  • nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów
  • pracownicy inspekcji farmaceutycznej i pracownicy domów pomocy społecznej pracownicy szkół i przedszkoli, placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych
  • pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów, oddziałów medycyny paliatywnej i pensjonariusze domów pomocy społecznej
  • funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, straży gminnej (miejskiej), członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni
  • rzecznicy praw pacjenta szpitala psychiatrycznego
Zobacz także: Kryzys w psychiatrii dziecięcej. Rzecznik Praw Pacjenta: widzimy światełko w tunelu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(78)
Tadza
rok temu
Po szczepionce na tak zwany Covid ludzie bendą konać w nieludzkich cierpieniach
mik
rok temu
Zachorujesz a sama się przekonasz hahaha... Uwielbiam ten tekst. Rozumiem że choroby zaczęły się dopiero od marca 2020? A szczepienie daje nieśmiertelność? Nie szczepiłam się ani na grypę ani na srowid. A póki co już 6 zaszczepiona osoba z pracy na zwolnieniu chorobowym. Nie zaszczepieni nie mają nawet kataru. Powodzenia.
Mon
rok temu
Przecież szczepionka na covid a na grype to to samo. Nie róbcie ludzi w konia.
medyk
rok temu
po 6 dawce mozliwość nieśmiertelności .
grypa.
rok temu
głupota jest bardziej zarazliwa ,moze niech sie szczepią od głupoty.
jurek
rok temu
Może koncu wprowadza zakaz wychodzenia z domu dla niezaszczepionych. Dlaczego mimo, że jesteśmy zaszczepieni mamy narażać swoje zdrowie przez tych co się nie zaszczepili?! Niech rząd w końcu wprowadzi zakaz wychodzenia z domów dla wszystkich niezaszczepionych tak jak to zrobiono w Australii! Przez tych antyszczepionkowców nigdy nie bedziemy bezpieczni. Zaszczepiliśmy sie w dobrej wierze, a nadal mogą nas zarazić Ci niezaszczepieni!
Ciekawe
rok temu
Kto tym razem zarobi na szczepionkach?
Rolnik
rok temu
Jakem jechoł furmanką na pole, a no to ją widziołem. Szła poboczem gościńca a ludziska wołali na nią "Choroba Jasna"
Antyszczepion...
rok temu
Podobno jestem "terrorystą" i "antyszczepionkowcem" bo nie chcę się zaszczepić przeciwko COVID. Przynajmniej tak piszą i mówią o mnie bardzo mądrzy dziennikarze, przedstawiciele władz oraz niekwestionowane autorytety medyczne (niekwestionowane bo nikomu nie wolno poddawać wątpliwości tego co ogłaszają ze swojej naukowej ambony). Ale przeciwko grypie szczepię się chętnie co roku (wysokiej jakości szczepionki sprowadza dla nas pracodawca), bo trudno nie zauważyć, że szczepionka jest nie tylko skuteczna ale i bezpieczna. Jestem też zaszczepiony na boreliozę, gruźlicę (prawdopodobnie dlatego nie zaraziłem się koronawirusem), odrę, ospę, różyczkę, świnkę... i tak wiele innych chorób, że nawet wszystkich nie pamiętam. Ale i tak jestem antyszczepionkowcem. I płaskoziemcą. Oraz oczywiście terrorystą. A jak napisał jeden z panów redaktorów: "z terrorystami się nie dyskutuje" - na tym polega wolność słowa i poglądów według wolnych mediów.
całus
rok temu
Na co w końcu sie szczepic bo juz niewiem
ot i co
rok temu
70000 tygodniowo, 10000 dziennie, a covid?
emeryt
rok temu
Z receptą na szczepionkę poszedłem do apteki a tam niespodzianka, nie mamy darmowych, my mamy po 25 zł,mam 80 lat więc należała mi się darmowa.Pytam sie czy to jest legalne czy apteki robią, lewe interesy?
asasdf
rok temu
Niemożliwe grypa? W zeszłym roku nic nie było...
Fry
rok temu
Szczepienie na grypę prawie zabiło moją żonę
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić