Urzędnik kupił rower w cenie auta. Tłumaczył, że dojeżdżał na spotkania służbowe

59

Audyt w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wykrył sporą nieprawidłowość. Okazało się, że jeden z jej pracowników zakupił za państwowe pieniądze rower elektryczny warty kilkanaście tysięcy złotych.

Urzędnik kupił rower w cenie auta. Tłumaczył, że dojeżdżał na spotkania służbowe
Urzędnik zaszalał za państwowe pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images, Jetta Productions Inc)

O kontrowersyjnej sprawie poinformował dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Pracownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIiH postanowił wykorzystać służbową kartę do zakupu roweru elektrycznego. Skandaliczne zakupy wyszły na jaw podczas audytu, który wykrył również szereg innych nieprawidłowości za kadencji nowego kierownictwa.

Fakt zakupu nie oburza aż tak bardzo jak wydana kwota. Zakupiony przez pracownika rower elektryczny kosztował aż 15 tysięcy złotych. Nabywca przeznaczył na jednoślad państwowe pieniądze. Tłumaczył również, że pojazd był wykorzystywany przez niego w trakcie dojazdów służbowych. Usprawiedliwianie się najwidoczniej nie przekonało jego zwierzchników, gdyż Agencja zakończyła z nim współpracę.

Pomimo argumentów ekonomicznych przemawiających za zakupem, był on dokonany z naruszeniem obowiązującej w PAIiH procedury zakupowej. Sprawa zakupu była przedmiotem kontroli wewnętrznej. Pracownik, który dokonał zakupu nie współpracuje już z PAIiH - napisał w oświadczeniu Departament Komunikacji PAIiH.

Nieprawidłowości wykryte w PAIiH skłoniły do podjęcia działań. Jak podaje Radio ZET szersze wyniki wewnętrznej kontroli w PAIiH były podstawą do wszczęcia kontroli przez CBA. Pod koniec września agenci rozpoczęli kontrolę procedur przy przetargu z 2018 roku na obsługę mediową kampanii promującej PAIiH EXPO - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą.

Zobacz także: Dobitne wnioski po debacie o Polsce
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić