Groźna choroba, którą łapie się w lesie. Profesor Januszewicz ostrzega

8

Lekarze oraz lasy państwowe ostrzegają przed groźną chorobą, którą można przynieść z lasu. Prof. Paweł Januszewicz, na antenie Polsat News powiedział, że do zakażenia bąblowicą może dojść również przez kontakt ze zwierzętami.

Groźna choroba, którą łapie się w lesie. Profesor Januszewicz ostrzega
Groźna choroba w polskich lasach. (Pixabay)

Bąblowica to zakażenie pasożytnicze. Można zakazić się w lesie lub przez kontakt ze zwierzętami.

Groźna choroba z lasów

Jest to stosunkowo rzadka choroba, ale jest bardzo groźna dla człowieka. My, lekarze mamy nie tylko problem z rozpoznaniem, ale również z leczeniem. Praktycznie jest tylko jeden lek, ale on także nie jest w 100 proc. skuteczny — mówił na antenie Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.

Zazwyczaj zakażeniu można ulec przez kontakt z psami lub kotami. Dlatego tak ważnym jest, aby zwierzęta odrobaczać i dbać o higienę przy kontakcie z nimi. Należy pamiętać także o regularnym myciu i odkażaniu rąk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: FSB na tropie Prigożyna. Rosjanie przeszukali rezydencję szefa grupy Wagnera
[...] jaja tasiemca przechodzą przez ścianę jelit i dostają się krążenia. Z prądem krwi mogą się dostać do mózgu. Zakażenie rozwija się miesiącami, a nawet latami, początkowo, jak zawsze w medycynie nie ma żadnych objawów, a kiedy pojawiają się są niespecyficzne - mówił profesor.

Do objawów zakażenia należą ból głowy, wątroby, dyskretna żółtaczka. Chorobę bardzo trudno rozpoznać. Cysty rozwijają się w różnych częściach ciała m.in. w wątrobie lub mózgu. Cysty wypełnione są larwami tasiemca.

Teoretycznie, jeśli guz wypełniony tymi robalami jest duży, to trzeba go usunąć chirurgicznie, to też jest straszliwa robota, bo jak on pęknie, to może umrzeć, bo te "robale" rozchodzą się po całym organizmie - dodał lekarz.

Rozpoznanie jest trudne, ale jeśli już do niego dojdzie to nie ma wielu metod leczenia. W przypadku rozpoznania choroby lekarze mogą się zdecydować na lek, ale nie ma on wysokiej skuteczności. Zaledwie na poziomie 30 proc.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić