Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|

Historyczne odkrycie w Paryżu. Setki ofiar rewolucji francuskiej w ścianach kaplicy

5
Podziel się:

Naukowcy są przekonani, że odkryli szczątki nawet 500 osób, które stracono na gilotynie podczas rewolucji francuskiej. Wśród nich mogą się znajdować kości królewskiej kochanki i Maksymiliana Robespierre'a – czołowego przywódcy rewolucji.

Historyczne odkrycie w Paryżu. Setki ofiar rewolucji francuskiej w ścianach kaplicy
Historyczne odkrycie w Paryżu. Setki ofiar rewolucji francuskiej w ścianach kaplicy (Twitter.com)

Archeolodzy mają zbadać ściany paryskiej kaplicy Chapelle Expiatoire, znajdującej się w pobliżu Grands Boulevards. Podejrzewa się, że w budynku mogą znajdować się szczątki osób zgilotynowanych podczas rewolucji francuskiej. 

Aymeric Peniguet de Stoutz, administrator kaplicy, zauważył dziwne ubytki w ścianach dolnej części kaplicy. Nie chcąc uszkodzić murów, wezwał ekspertów, którzy przez dziury między kamieniami włożyli małe kamery. One zarejestrowały cztery drewniane skrzynie wypełnione kośćmi. 

Badacze są przekonani, że to mogą być szczątki nawet 500 osób, które zginęły od gilotyny pod koniec XVIII w. Kaplica została wzniesiona na początku XIX wieku na miejscu starego cmentarza Madeleine, niedaleko Place de la Révolution – obecnie Place de la Concorde – gdzie często dokonywano egzekucji. 

Zobacz także: Zapomniane katakumby. Od lat krakowscy turyści do nich nie zaglądali
Do tej pory kaplica służyła jedynie jako pomnik pamięci rodziny królewskiej, ale właśnie odkryliśmy, że jest to również nekropolia rewolucji. Płakałem, kiedy patolog sądowy zapewnił mnie, że widział ludzkie kości stóp i dłoni – powiedział Le Parisien Peniguet de Stoutz. 

Odkrycie burzy dotychczasowe teorie dotyczące miejsca pochówku niektórych ofiar rewolucji. W Chapelle Expiatoire mogą znajdować się ciała królewskiej kochanki Madame du Barry, słynnej feministku Olympe de Gouges i Mamsymiliana Robespierre’a – jednego z czołowych przywódców rewolucji. Dotychczas wierzono, że ich szczątki znajdują się w katakumbach pod Paryżem – informuje "The Guardian".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
pzt
2 lata temu
a to wszzystko w imię Boga
aha
2 lata temu
zwykła sprawa u czerwońców najpierw zrobili rzeźnie i rozpierduchę a potem wycieli się sami
SuperGość
2 lata temu
Jedne narody naprodukowały trupów do szafy inne do dołów inne po prostu swoją trupią produkcję pozostawiali w wiecznej zmarzlinie albo palili. Francuzi wybrali swój autorki sposób na pozbywanie się trupiego urobku zamurowując je. Choć nie tylko bo Algierczycy od 50 lat domagają się odesłania im zebranych setek czaszek powstańców sprzed 2 wieków. To też ich autorska metoda gdy chodzi o Europejczyków.
Wojciech
2 lata temu
Rewolucja francuska była pierwszą, zaplanowaną przez masonów zbrodnią na społeczeństwie. Nie chodziło o żadną wolność czy równość tylko o zniszczenie monarchii i Kościoła co udowodniła zbrodnia w Wandei gdzie wymordowano 75% ludności prowincji.
ewa
2 lata temu
ćwierć miliona wymordowanych mieszkańców Wandei do dzisiaj sprawiedliwości się nie doczekało, przemilczane ludobójstwo niebieskich komunistów francuskich na katolikach z prowincji Wandei wiernych królowi i kościołowi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić