aktualizacja 

Hiszpański skarb pod Hrubieszowem. Niesamowite odkrycie na polu

146

Spacer z wykrywaczem metali po polu w Czerniczynie zakończył się nie lada sensacją. Pan Tomasz natrafił na prawdziwy skarb - hiszpańską monetę z XVII wieku. Nawet naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Co pochodzący z terenów dzisiejszego Meksyku przedmiot robił na Lubelszczyźnie?

Hiszpański skarb pod Hrubieszowem. Niesamowite odkrycie na polu
Wykrywacz metali podczas pracy. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, TOMASZ MAJCHROWICZ)

O niezwykłym znalezisku poinformował w poniedziałek Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak dowiadujemy się z posta, Pan Tomek, miłośnik poszukiwania "skarbów", podczas przeczesywania pola w Czerniczynie w gminie Hrubieszów natknął się na nietypowo wyglądający przedmiot.

Była to srebrna, spatynowana moneta o nierównym, wielobocznym kształcie. Po obu stronach wybito na niej symbole przypominające herby. Mężczyzna zdawał sobie sprawę, że jego odkrycie może mieć dużą historyczną wartość, natychmiast skontaktował się więc z odpowiednimi instytucjami.

Pan Tomek najpierw telefonicznie skontaktował się WUOZ Lublin Delegaturą w Zamościu, a następnie przywiózł przedmiot do urzędu konserwatorskiego w Zamościu. Tam specjaliści wstępnie oczyścili monetę i poddali ją szczegółowej analizie.

Początkowo sądziliśmy, że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I, ze srebra zdobytego przez korsarza kapitana Francisa Drake, pod koniec XVI w. na hiszpańskiej "Złotej Armadzie" - czytamy w poście LWKZ na Facebooku.

Później moneta trafiła do dra Jacka Feduszki z Muzeum Zamojskiego, który doszedł do nieco innych wniosków. Według naukowca znaleziony pod Hrubieszowem zabytek to moneta hiszpańska, wybita na terenie dzisiejszego Meksyku w 1. połowie XVII w. za panowania króla Hiszpanii Filipa IV. Co robiła na Lubelszczyźnie? To pozostaje jak na razie tajemnicą.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Jest to odkrycie bardzo zaskakujące i nietypowe. Jaką drogą ta moneta trafiła pod Hrubieszów, można tylko gdybać. Możliwości jest bardzo wiele - podsumowują eksperci.
Zobacz także: Złoty skarb z Warny. Niezwykłe odkrycie w Bułgarii
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić