Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
Sonia Stępień
|

Niesamowite odkrycie na Dolnym Śląsku. Na widok zdjęć opada szczęka

54
Podziel się:

Grupa archeologów prowadząca badania na terenie gminy Kobierzyce na Dolnym Śląsku dokonała niesamowitego odkrycia. Badacze natknęli się na dwa cmentarzyska z okresu starożytności oraz wczesnego średniowiecza. Zdjęcia z miejsca wykopalisk robią ogromne wrażenie.

Niesamowite odkrycie na Dolnym Śląsku. Na widok zdjęć opada szczęka
Niezwykłe znalezisko archeologów (Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Facebook)

Prace badawcze na terenie gminy Kobierzyce zostały przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem mgr. S. Ziółkowskiego na początku sierpnia, w ramach realizowanego na terenie całej Polski przedsięwzięcia Archeologiczne Zdjęcie Polski. W toku badań archeolodzy natrafili w ziemi na znalezisko o ogromnej wartości historycznej.

Niezwykłe odkrycie archeologiczne na Dolnym Śląsku

Naukowcy odkryli dwa cmentarzyska sprzed wieków. Jedna nekropolia pochodzi z II w n.e. i wiąże się ją z ludnością kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich. Drugie wykopalisko ujawnione na terenie tej samej gminy to rzędowe cmentarzysko wczesnośredniowieczne z XI-XII w.

Na obszarze obu nekropolii znaleziono dobrze zachowane ludzkie szczątki, a także zabytkowe elementy wyposażenia, w tym przystawki, zapinki, zausznice, nożyki, przęśliki - poinformowano na facebookowym profilu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pozyskane w trakcie eksploracji zabytki archeologiczne zostaną poddane wstępnej konserwacji oraz naukowemu opracowaniu, co pozwoli na uchwycenie jak najszerszego kontekstu kulturowego odkrycia - czytamy w poście DWKZ na portalu społecznościowym.

Wydobyty materiał kostny zostanie poddany analizom antropologicznym i badaniom DNA, które mogą pomóc lepiej poznać ludność zamieszkującą te tereny przed wiekami. Odnalezione zabytki natomiast trafią do muzeum, gdzie zostaną poddane konserwacji, a ostatecznie trafią na ekspozycję.

Zobacz także: Przypadkowe odkrycie na cmentarzu w Smolęcinie. Szukali go od 7 lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(54)
Dżamajk
2 dni temu
Polacy a raczej Lechici żyją na swoich ziemiach ponad 10000 lat! Co potwierdzają najnowsze badania genetyczne.. Lechia to alternatywa i historyczna nazwa Polski używana przez nie które nację i ludy dotychczas. Do dziś niektóre języki europejskie oraz niektóre języki Środkowego i Bliskiego Wschodu posługują się nazwą Polski wywodzącą się od historycznego terminu Lechia: Lenkija po litewsku, Lengyelország po węgiersku, Lehastan po ormiańsku, Lehistan po osmańsko-tureckim, Lahestan w języku perskim i Lehia w języku rumuńskim. To jest oficjalną wiedza . Możecie sobię wpisać po niemiecku Lechland na google.. Mieszkam w Niemczech od ponad dziesięciu lat i poznałem tu kilku Irańczyków z którymi mam kontakt. Oni to potwierdzają że mówią na Polskę w Iranie Lahestan . Nie którzy nawet po przyjeździe do Europy nie wiedzieli co to Polska , bo znają tylko Lahestan. Można sobię też zobaczyć dla potwierdzenia na kanale podróżniczym na YouTube `planeta abstrakcja ` kiedy są w Afganistanie czy Iranie i ludzie pytają ich z skąd są to odpowiadają że z Lahestan.. Też łatwo znaleźć wpisując w google po angielsku co Irańczycy mówią o Lahestan .. Pozdro
Dżamajk
2 dni temu
Polacy a raczej Lechici żyją na swoich ziemiach nieprzerwanie 10000 lat! Co potwierdzają najnowsze badania genetyczne.. Lechia to alternatywa i historyczna nazwa Polski używana przez nie które nację i ludy dotychczas. Do dziś niektóre języki europejskie oraz niektóre języki Środkowego i Bliskiego Wschodu posługują się nazwą Polski wywodzącą się od historycznego terminu Lechia: Lenkija po litewsku, Lengyelország po węgiersku, Lehastan po ormiańsku, Lehistan po osmańsko-tureckim, Lahestan w języku perskim i Lehia w języku rumuńskim. To jest oficjalną wiedza . Możecie sobię wpisać po niemiecku Lechland na google.. Mieszkam w Niemczech od ponad dziesięciu lat i poznałem tu kilku Irańczyków z którymi mam kontakt. Oni to potwierdzają że mówią na Polskę w Iranie Lahestan . Nie którzy nawet po przyjeździe do Europy nie wiedzieli co to Polska , bo znają tylko Lahestan. Można sobię też zobaczyć dla potwierdzenia na kanale podróżniczym na YouTube `planeta abstrakcja ` kiedy są w Afganistanie czy Iranie i ludzie pytają ich z skąd są to odpowiadają że z Lahestan.. Też łatwo znaleźć wpisując w google po angielsku co Irańczycy mówią o Lahestan ..
Panluqi
miesiąc temu
Tylko proboszcz musi dostać dolę,niestety..
archolog
miesiąc temu
To byli niemcy!
Silesia Liber...
miesiąc temu
Slazacy nigdy nie byli Niemcami a juz na pewno nie Polakami . Zoca tym kere spokopiom to
BIGOSOWY
miesiąc temu
Czytając O2 to nie tylko szczęka opada ale i ręce
AWD
miesiąc temu
Zbezczeszczenie zwłok
Ślązak z DŚ
miesiąc temu
Pytanie dla leni intelektualnych. Czy Dolny Śląsk obok górnego jest częścią Śląska?
jamci
miesiąc temu
a to nie jest okradanie szczątków ludzkich? i naruszanie ich godności grzebiąc im w zębach?
Masturbinjo
miesiąc temu
Chłop moplikiem pojechał na kacu na szychta i mu się przysnęło
Jorguś
miesiąc temu
Zdjęcia kościotrupów naprawdę powalające.
Zorro...
miesiąc temu
A gdzie jest szczęka?
Sylwester
miesiąc temu
Mi szczęka opadła jak kupiłem mozzarellę 40groszy taniej
alka
miesiąc temu
Temu leżącemu to szczęka nie tylko opadła ale i odpadła.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić