"III wojna światowa". Niepokojące informacje z Chin

793

Od piątku Chiny regularnie dokonują nalotów na Tajwan. We wtorek, w jednej z gazet wspieranych przez władze, ukazały się ostrzeżenia przed III wojną światową i konfliktem z USA, która "może się zacząć w dowolnym momencie".

"III wojna światowa". Niepokojące informacje z Chin
Chiny ostrzegają przed światowym konfliktem/ (Getty Images)

Chiny ostrzegają, że III wojna światowa może zostać wywołana "w dowolnym momencie". Gazeta "Global Times" wspierana przez władze zapewnia, że państwo jest przygotowane nawet na "wojnę totalną" z USA.

III wojna światowa wywołana przez Chiny?

Od początku października chińskie lotnictwo kilkadziesiąt razy naruszyło przestrzeń powietrzną Tajwanu. Według władz w ciągu jednego dnia było to nawet 50 razy. W nalotach uczestniczy ponad 150 samolotów, w tym 56 odrzutowców.

Szef dyplomacji Joseph Wu wystąpił w australijskiej telewizji ABC i powiedział, że jego kraj "jest gotowy na wojnę". Tajwańska prezydent Tsai Ing-wen obiecała we wtorek, że "zrobi wszystko, co trzeba", aby chronić Tajwan przed inwazją.

Joe Biden zapewnił, że rozmawiał z prezydentem Xi Jinpingiem o Tajwanie, jednak nie zdradził szczegółów. Tymczasem "Global Times" oskarża USA o zmowę z Tajwanem i ostrzega, że III wojna światowa może zostać "wywołana w dowolnym momencie".

Rozmawiałem z Xi o Tajwanie. Zgadzamy się… będziemy przestrzegać porozumienia z Tajwanem – powiedział Biden dziennikarzom w Białym Domu we wtorek.

Chiny uważają, że naloty nie są naruszeniem przestrzeni powietrznej, bowiem uznają Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej. Tajwan lub też Republika Chińska już kilkadziesiąt lat temu ogłosiła się demokratycznym, samodzielnym państwem. Nie jest jednak za takie uznawane na arenie międzynarodowej.

Zobacz także: Wojna hybrydowa nabiera tempa. Gen. Skrzypczak: im zależy na sianiu strachu i chaosu
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić