Inflacja 2020. W Polsce niemal najwyższy wzrost cen w Europie

12

Według najnowszych danych Eurostatu ceny w Polsce rosną w zatrważającym tempie. Inflacja w Polsce w ostatnich miesiącach jedną z najwyższych w Europie. Wyższy wzrost cen zanotowano jedynie na Węgrzech.

Inflacja 2020. W Polsce niemal najwyższy wzrost cen w Europie
Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w Eurpie. (Getty Images)

W całej Unii Europejskiej średnia wzrostu cen wyniosła 0.9 proc. Podobna sytuacja była w lipcu, wtedy inflacja wynosiła 0.8 proc. Inflacja w państwach strefy euro to 0.4 proc.

Inflacja w Polsce wyniosła w sierpniu aż 3.7 proc. Ceny w naszym kraju rosną w ogromnym tempie. Przed nami są tylko Węgry, a za nami Czechy. Mimo wszystko dane z tego miesiąca nie są najgorsze. W ostatnich dwóch miesiącach prym w tej kwestii wiodła właśnie Polska. Na Cyprze i Grecji z kolei odnotowano ok 2 proc. deflację.

Inflacja w Polsce

Inflacja 2020 jest wynikiem pandemii koronawirusa. Polska dopiero w czerwcu zaczęła odczuwać skutki kwarantanny. Specjaliści mówią, że nasza gospodarka się kurczy, wiele biznesów upada, a zapotrzebowanie na usługi czy produkty nie maleje. Mimo wszystko prognozy były jeszcze gorsze niż realne wyniki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W porównaniu z lipcem, inflacja spadła w dziesięciu państwach. W poprzednim miesiącu wskaźnik inflacji w strefie euro dyktowany był przez nieenergetyczne towary przemysłowe i usługi, żywność, alkohol, tytoń i energię.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Inflacja nadal wysoka. Do końca roku nie będzie lepiej
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić