Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Koronawirus. Koszmary efekt epidemii w Hiszpanii

144
Podziel się:

Szalejąca na świecie pandemia zbiera śmiertelne żniwo nie tylko w szpitalach. W Hiszpanii odnotowano gwałtowny wzrost depresji i samobójstw. Lokalne media twierdzą, że przyczyną tego stanu rzeczy jest epidemia Covid-19 i surowe zasady ograniczające wyjścia z domu.

Koronawirus. Koszmary efekt epidemii w Hiszpanii
(Getty Images)

Hiszpanie nie mogą poradzić sobie ze wzrostem zaburzeń psychicznych i samobójstw. Przyczyną tego ma być epidemia koronawirusa oraz wielkotygodniowe zamknięcie w domach. Według lokalnych mediów wiele osób nie umie przejść do porządku dziennego po tym, co działo się na początku roku.

Jak podaje BBC, media przyjrzały się medycznym statystykom. Powiązano wzrost depresji i pogorszenia samopoczucia z pandemią Covid-19. Według niektórych doniesień służba zdrowia ma sobie nie radzić z tym zjawiskiem.

W Hiszpanii coraz więcej samobójstw

Nie tylko zaburzenia psychiczne są coraz bardziej powszechne. Odnotowano także wzrost liczby samobójstw.

Zobacz także: Halucynacje i psychoza. Nowe objawy koronawirusa

Około 40 proc. Hiszpanów nie do końca radzi sobie z zaistniałą sytuacją. Wiele osób się okalecza, ma stany lękowe lub częściej sięga po alkohol.

Eksperci potwierdzają, że te zjawiska to efekt Covid-19. Zaznaczają jednak, że do pogorszenia zdrowia psychicznego Hiszpanów przyczyniły się zaniedbania sektora psychiatrii i psychologii. Ze względu na epidemię koronawirusa wszyscy skupili się na walce z wirusem, zapominając o innych chorobach.

Czytaj także:

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(144)
Max Valencia
2 lata temu
Kto pisze te brednie ja w Hiszpani mieszkam od 20 lat znam ten kraj naprawdę dobrze i jakis nie widzę ani nie słyszę by takie coś było fakt w czasie jak ludzie byli pozamykane na obowiązkowej kwarantannie to dostawali ciepłą to naród wolny i nauczony życia publicznego doszło do płatnego wypożyczania psów bo to dawało szansę wyjścia z domu po zdjęciu kwarantanny i otwarciu barów odrazu ludziska chucznie zaczęli polegać bary dyskoteki,itp co jedynie to nasilily się kradzieże ale nie jakieś wieszania się czy depresja
microszkop
2 lata temu
Pamiętacie rozzłoszczenie starszej pani która zmuszona była "łopatować". Ona powiedziała prawdę - na jej garbie wyhodowała władzę która pod groźbą mandatu zmusiła ta leciwą kobietę odśnieżać chodnik. Gdyby nie płaciła podatków na straż miejską to zapłaciłaby tym młodym darmozjadom za odśnieżanie. Taki paradoks komunizmu który nas ogarnął. Żyć się nie da. Podatki, kary, obostrzenia, nakazy, zakazy a żyć kiedy?
Orwell
2 lata temu
Komintern rozpoczął ostatni etap zniewolenia społeczeństw.
polo
2 lata temu
nie narzekajcie - ważeniejsze że mamy zrównoważony budżet
DOROTA
2 lata temu
Boże MIŁOSIERDZIE jest ostatnią nadzieją ludzi! Ja Go już doświadczyłam! Przeczytajcie moje świadectwo na: pojednanie . eu . To jest świadectwo o naszym prawdziwym pochodzeniu i naszym prawdziwym przeznaczeniu. Jeżeli do nas nie dotrze, że tylko w Panu Bogu jest jedyny ratunek w czasach obecnych (apokaliptycznych) to zawsze będziemy przegrywać nasze życie i losy całej ludzkości. Spowiedź, Eucharystia Święta (BARDZO WAŻNE! BO BEZ JEJ SPOŻYWANIA NIE BĘDZIEMY WSKRZESZENI W DNIU OSTATECZNYM), Nawrócenie CAŁKOWITE do Pana Boga, czyli ŚCISŁE PRZESTRZEGANIE Przykazań Bożych, a nie jakaś samowolka (w to wierzę, a w tamto nie), Pokuta, Pokuta, Pokuta. Bez pokuty i ZADOŚĆUCZYNIENIA LUDZIOM I PANU BOGU (czyli bez wypełnienia 5 warunku Spowiedzi Świętej) wciąż się powraca do tych samych grzechów. Mało kto słyszał o 5 warunku Spowiedzi. Matka Boża mówiła: "Czyńcie wszystko, cokolwiek Wam powie". Pan Jezus żyje WCIĄŻ, TERAZ i każdego dnia komunikuje się z nami, posługuje się słowami Pisma Świętego. Zadajcie pytanie Panu Jezusowi i otwórzcie Pismo Święte. Na stronie, na której Wam się otworzy będzie odpowiedź. Sprawdziłam, tak naprawdę jest. Zawalczmy o ludzkość, o przyszłość naszych dzieci. NAPRAWDĘ NAWRÓĆMY SIĘ DO PANA BOGA I PRZYMIERZA Z NIM. MUSIMY ZACZĄĆ PRAKTYKOWAĆ PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA! MATKA BOŻA MÓWI, ŻE TO JEST LEKARSTWO NA NASZE CZASY - CZASY APOKALIPTYCZNE, KTÓRE TRWAJĄ TERAZ! Zachowujemy się jak gotowana żaba! Wrzuć żabę do wrzątku, a ona wyskoczy. Natomiast wrzuć żabę do zimnej wody i podgrzewaj wodę, a ona się nie zorientuje, że umiera! CZAS UCIEKA! ŻYJEMY W CZASACH OSTATECZNYCH. OBUDŹMY SIĘ Z TEGO SZTUCZNIE PODKRĘCANEGO PĘDU ŻYCIA, KTÓRE ZARAZ MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ, JEŻELI BĘDZIEMY ŚLEPI NA PRAWDĘ! POKUTA, POKUTA, POKUTA! PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA. CZAS POWSTAĆ NARODZIE DO NAJWAŻNIEJSZEJ WALKI, BO O ŻYCIE NIE TYLKO DOCZESNE! WSZYSTKO DLA NASZYCH DZIECI I PRZYSZŁOŚCI! Kochasz swoje dzieci? Odpuść "lekcje rysunku", zostaw swoje hobby, PRZYJDŹ NA NABOŻEŃSTWO 1 SOBOTY MIESIĄCA, ZABIERZ SWOJE DZIECKO! NIE MA WIĘKSZEGO DOBRA, KTÓRE MOŻESZ PODAROWAĆ SWOJEMU DZIECKU! CZAS UCIEKA DZISIAJ. TO SIĘ DZIEJE TERAZ. RATUJMY ŚWIAT Z BOŻĄ POMOCĄ! Świadectwo o tym, kim jest człowiek i jak bardzo Pan Bóg kocha Ciebie i mnie na: pojednanie. eu . Wykaz kościołów, w których odprawiane są nabożeństwa pierwszych sobót znajduje się na stronie PierwszeSoboty w zakładce Zgłoszenie-Lista
Bernadetta...
2 lata temu
ICEK w odpowiedzi do. Maćka - piszesz o zamknięciu Hiszpanii. 18. lub 30 września. a tu chodzi. o Europę.Bernadetta.
len
2 lata temu
wina wirusa a choroba wspolistniejaca to kiepska psychika=samobojstwo
Jeypee
2 lata temu
Rosjaninie to hybryda rasy białej i żółtej. Takie związki powinny być zakazane. Jeśli ktoś chce uprawiać seks z rasa żółta powinien być wcześniej poddany sterylizacji.
DYGOT
2 lata temu
ograniczenia? Depresje? itd. Co mieli powiedziec nasi dzadkowie i babcie jak przezyli wojne.. Jakos nikt sie nie uskarzal i biadolil. Ludzie to jest smiechu warte. Troszeczke dyscypliny i normalnego rygoru i juz z okien wyskakuja.. Porozmawiajcie z tym co przezyli prawdziwa wojne, okupacje, wysiedlenia.. Jakos wszyscy chcieli zyc bo patrzyli dzien w dzien smierci w oczy..
Scarpio
2 lata temu
Nie ma wirusa to bzdura
do znawców
2 lata temu
Najgorsze jest to, że specjalistami chcą być wszyscy, wszyscy piszący tutaj komentarze są najmądrzejsi i wiedzą lepiej od lekarza, wirusologa, od profesorów medycyny. A kim są ci mądrzy komentujący a no np: operator wózka widłowego, Krystyna z gazowni czy Miecio spod budki z piwem. Takie tęgie głowy, że nie pokończyli szkół. Najlepsi stratedzy i politycy w jednym :D Żałosne to !
Obywatel
2 lata temu
Jak słabe muszą być to jednostki, żeby kilka tygodni siedzenia w domu, z pełną lodówką, dostępem do internetu, niezliczonych książek i filmów dostępnych w sieci itp. powodowało depresję i samobójstwo? Co się dzieje z tymi ludźmi? A co będzie jak wybuchnie wojna albo jakieś inne prawdziwe zagrożenie życie? Pół populacji się powiesi?
bolek
2 lata temu
Najbardziej przykre i straszne jest to, że media wspierają polityków w rozsiewaniu strachu i paniki przed czymś, czego nie ma. Jakie "śmiertelne żniwo"? Czego? Politycy wszystkich państw są winni zubożenia ludzi, depresji, samobójstw, bankructw nawet dobrze prosperujących firm. Śmiertelne żniwa to były, jak ludzi ciągnęło się na niepotrzebne operacje i zabiegi, których obecny brak zmniejszył statystki umieralności. A 85% lekarzy doskonale wpasowała się w obecną sytuację i zarabiają na ludzkim strachu. Niestety wszystkie najważniejsze portale internetowe (i już nie wspominam tv, radia i czegoś tam) jednym głosem straszą nas świrusem, zamiast ostrzegać świat przed pazernością bogatych, którzy idą ramię w ramię z coraz bardziej faszyzującymi politykami i mediami, które trudno już nazwać wolnymi. Waldemar Łysiak - Milczące psy: ... tylko głupiec wybierze małe kłamstwo, które małą przynosi korzyść. A nie ma tak wielkiego kłamstwa, które wcześniej albo później posłuchu by nie dostało od dostatecznie wielkiej liczby ludzi. To kwestia statystyki, a nie moralności czy rozumu. Im bezczelniejsze kłamstwo, tym i prawdopodobieństwo większe, że weń ludzie uwierzą, bo każdy pomyśli: na takie aż nie ważyliby się oszukanie. Im częściej powtarzane będzie, tym bardziej stanie się wiarygodnym i wkrótce sam ojciec jego za prawdę je przyjmie, a wówczas prawda to już niewzruszona: łgarz i ołgani jedna wiarę wyznają...
video
2 lata temu
Wyimaginowany wróg żeby nieco uszczuplić liczbę populacji i tak przeludnionej już, co najmniej dwukrotnie, Ziemi. Jeszcze ze 100 lat temu pewnie wybuchłaby duża wojna, ale teraz są inne metody "walki"...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić