"Inwestycja" Putina. Przekaże Łukaszence 1,5 miliarda dolarów

Aleksander Łukaszenka oznajmił w czwartek, że Władimir Putin zgodził się przekazać Białorusi 1,5 miliarda dolarów. "Ostatnio podjęliśmy taką decyzję z prezydentem Putinem" - powiedział dyktator.

"Inwestycja" Putina. Przekaże Łukaszence 1,5 miliarda dolarów
Władimir Putin wesprze Łukaszenkę. (Getty Images)

Jednym z nielicznych sojuszników Rosji pozostaje Białoruś. W czwartek Aleksander Łukaszenka powiedział, że Władimir Putin przekaże Białorusi 1,5 miliarda dolarów. Pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację programów substytucji transportu.

Białoruś dostanie pieniądze z Rosji

Ostatnio podjęliśmy taką decyzję z prezydentem Putinem. Z naszej strony zaoferowaliśmy Rosjanom konkretne projekty, które są bardzo potrzebne i będą potrzebne w najbliższej przyszłości nie tylko na Białorusi, ale także w Federacji Rosyjskiej – powiedział Łukaszenka cytowany przez agencję BiełTA.

Łukaszenka i Putin dyskutowali o imporcie pod koniec maja. Łukaszenka bronił substytucji importu – idei, że blokowanie importu zwiększy popyt na towary rodzimej produkcji. Stwierdził, że jest to dobra metoda wzmocnienia gospodarki na Białorusi i zmniejszenia zależności od produktów zachodnich.

Prezydent Łukaszenka i ja właśnie spotkaliśmy się w Soczi i rozmawialiśmy o tym, a nawet zgodziliśmy się odłożyć fundusze na te projekty na Białorusi. Produkty, które te przedsiębiorstwa, te branże będą wytwarzać, będą cieszyły się popytem także w Rosji - powiedział Władimir Putin.

To nie jest pierwsza tego typu pomoc ze strony Putina. Wcześniej Rosja udzieliła Białorusi pożyczki w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Kwota miała zostać przeznaczona na zniwelowanie skutków sankcji, które po sfałszowanych wyborach prezydenckich nałożyły na reżim UE i USA.

Zobacz także: Kontrowersyjny ambasador zostanie w Polsce? Odpowiedź z MSZ
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić