Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wiktoria Policha
Wiktoria Policha
|
aktualizacja

Iran. Brutalny bilans zabitych. Na liście również dzieci

5
Podziel się:

Od kilku tygodni kobiety w Iranie protestują. Organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła Teheran o zbyt brutalną reakcję na trwające tam zamieszki. Podano nieoficjalny bilans zabitych. Na liście ofiar jest m.in. dziewięcioro dzieci.

Iran. Brutalny bilans zabitych. Na liście również dzieci
Iran. Brutalny bilans zabitych. Na liście również dzieci. Na zdjęciu szkoła dla dziewcząt w Iranie, protest uczennic (Twitter, @KianSharifi)

Od kilku tygodni świat obiegają informacje o protestach w Iranie. Jak przekazuje organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) cytowana przez Radio Wolna Europa, władze brutalnie tłumią protesty antyrządowe. W wyniku agresji ze strony służb zginęło ponad 100 osób, wiele zostało rannych.

Bilans ofiar jest nieoficjalny. Podało go HRW. Ze sporządzonej listy wynika, że śmierć poniosły także dzieci. - Co najmniej 154 osoby, w tym dziewięcioro dzieci, zostało zabitych podczas 18 dni protestów, według organizacji zajmującej się prawami człowieka - podaje Radio Wolna Europa.

Organizacja zwraca również uwagę na listę 47 osób, które straciły życie w wyniku postrzałów. Informacje udało się ustalić dzięki pracy HRW oraz z wiarygodnych, niezależnych mediów. - Władze irańskie bezlitośnie rozprawiły się z powszechnymi protestami antyrządowymi z nadmierną i śmiertelną siłą w całym Iranie - podaje organizacja.

Nagrania [które trafiły do HWR - red.] pokazywały siły bezpieczeństwa używające strzelb, karabinów i pistoletów przeciwko protestującym, w dużej mierze spokojnych i często zatłoczonych miejscach, zabijając i raniąc setki osób. W niektórych przypadkach strzelali do uciekających ludzi.

Brutalna reakcja władz na protesty to skoordynowane działania rządu, jak twierdzą obrońcy praw człowieka. Ich celem jest jak najszybsze stłumienie buntu bez zważania na życie obywateli. Organizacja apeluje do społeczności międzynarodowych o zdecydowaną reakcję i nacisk na Iran łamiący wszelkie zasady podczas tłumienia nieprzyjaznych rządowi protestów.

Zobacz także: Armia Iranu pręży muskuły. Tuż przed szczytem nuklearnym
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Maciek
2 miesiące temu
Religie, fanatyzm i tyle w temacie
Olaf
2 miesiące temu
Nie przeszkadzać. Niech się beżowi wybiją między sobą, będzie bezpieczniej na świecie.
G.G.
2 miesiące temu
W Arabii Saudyjskiej jest jeszcze gorzej. Ale kontrola totalna i trupy znikają nawet w ambasadzie w Ankarze.
Szach&Mat
2 miesiące temu
Iran trzeba izolować tak, żeby te oszołomy u władzy oddały ludziom wolność. Wszędzie gdzie jest dyktatura, tam ludzie są ciemiężeni i ktoś im mówi jak mają żyć. To jest do wariatów i morderców u władzy
ThorPL
2 miesiące temu
A może tak inwazja na Iran? Ale pewnie zainterweniuje Rosja i tyle z tego będzie. Trzeba dać im embargo na paliwa i sami się zapadną pod ziemię z której się wytoczyli...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić