aktualizacja 

Rosjanie zamówili drony od Iranu. "Psują się i nie spełniają oczekiwań"

Armia Władimira Putina podczas zbrojnej inwazję na Ukrainę korzysta z dronów wyprodukowanych przez Iran. Rosjanie mają jednak być zawiedzeni jakością sprzętu dostarczonego przez sojusznika. – Irańskie drony psują się i nie spełniają oczekiwań na polu bitwy – ocenia wysoka rangą urzędniczka Petagonu.

Rosjanie zamówili drony od Iranu. "Psują się i nie spełniają oczekiwań"
Szczątki irańskiego drona Shahed-136 zestrzelonego nad terytorium Ukrainy (Siły Zbrojne Ukrainy)

Rosyjska armia podczas zbrodniczego ataku na Ukrainę nie może liczyć na wsparcie wielu krajów. Do grona państw, które dostarczają Moskwie uzbrojenie, zalicza się jednak Iran. Bliskowschodni kraj wspiera Rosję, wysyłając jej wyprodukowane przez siebie bezzałogowe statki powietrzne (UAV).

Rosjanie kupują drony z Iranu. Pentagon: sprawiają problemy na polu bitwy

Z analiz Pentagonu wynika, że Rosjanie nie są jednak zachwyceni sprzętem, który otrzymują z Iranu. Drony mają być po prostu zawodne. – Mamy dowody na to, że bezzałogowe statki powietrzne kupione od Iranu sprawiają problemy na polu bitwy – oświadczyła zastępczyni podsekretarza obrony ds. polityki z Departamentu Obrony USA Sasha Baker.

Szukanie wsparcia w Iranie to oznaka, że Rosjanie są zdesperowani. Sankcje i kontrola eksportu spowodowała poważne problemy zaopatrzeniowe armii Władimira Putina – oceniła przedstawicielka Pentagonu na środowym posiedzeniu członków Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Brukseli.

Rosjanie korzystają z irańskich dronów kamikaze

Pierwsze informacje o tym, że rosyjscy urzędnicy chcą kupić od Iranu drony, pojawiły się już w lipcu. Wtedy to amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że Rosjanie wybrali się z wizytą na Bliski Wschód, aby sfinalizować zakup.

W ostatnim czasie, za pomocą bezzałogowych statków powietrznych z Iranu, rosyjska armia miała przeprowadzić serię ataków w Krzywym Rogu i Oczakowie. Pod koniec sierpnia Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało w mediach społecznościowych, że zestrzeliło cztery drony Shahed-136 w obwodzie mikołajewskim.

Wróg prowadzi zwiad lotniczy za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, a także przeprowadza ataki z powietrza za pomocą irańskich dronów kamikaze typu Shahed-136. Jeden z dwóch dronów został zestrzelony przez nasze jednostki, drugi uderzył w holownik portowy w Oczakowie. Strażacy natychmiast ugasili pożar. Nie ma ofiar – przekazano na Facebooku.

Obejrzyj także: Mobilizacja w Rosji. "Putin okłamał Rosjan"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić