aktualizacja 

Iran oskarża Stany Zjednoczone o "ludobójstwo". Padły konkretne liczby

102

Relacje, jakie panują między rządami Stanów Zjednoczonych i Iranu, pozostają napięte. Oliwy do ognia postanowił dolać Ali Bahadori Jahromi. Rzecznik irańskich władz publicznie oskarżył Amerykanów o ludobójstwo, podając liczbę ich rzekomych "ofiar".

Iran oskarża Stany Zjednoczone o "ludobójstwo". Padły konkretne liczby
Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem pozostają napięte (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak informuje Agencja Informacyjna Mehr, oskarżenia wobec amerykańskiego rządu wysunął Ali Bahadori Jahromi. Rzecznik władz Iranu przedstawił swoje uwagi za pośrednictwem jednego z serwisów społecznościowych.

Iran wysuwa oskarżenia wobec USA. Padły słowa o "ludobójstwie"

Ali Bahadori Jahromi poruszył temat Irańczyków borykających się z talasemią. Nazywana również niedokrwistością tarczowatokrwinkową choroba jest uwarunkowana genetycznie, powodowana przez nieprawidłową produkcję łańcuchów hemoglobiny. W rezultacie dochodzi do zaburzenia procesu transportowania w organizmie tlenu.

Jak przekonuje Ali Bahadori Jahromi, w konsekwencji sankcji nałożonych przez Iran na Stany Zjednoczone chorzy na talasemię nie mają dostępu do specjalistycznych leków na swoją dolegliwość. Jahromi przytoczył też statystyki dotyczące śmiertelności pacjentów zmagających się z tym schorzeniem.

Z powodu sankcji w 2018 roku życie straciło 70 pacjentów z talasemią, w 2019 roku – 90, w 2020 roku – 140, a w zeszłym zmarło 180. Prognozy wskazują, że w tym roku ofiarami okrutnych sankcji stanie się 220 osób. Dodajmy do tych statystyk (...) wszystkich pacjentów z rzadkimi i opornymi wobec leczenia chorobami, wymagającymi wykorzystania specjalnych produktów leczniczych – napisał Ali Bahadori Jahromi (Mehr).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Ali Bahadori Jahromi oskarżył Zachód, że mści się na Iranie poprzez doprowadzanie do śmierci niewinnych osób. To nie pierwszy przedstawiciel irańskiego rządu, który na przestrzeni ostatnich tygodni publicznie potępił amerykański rząd za sankcje. Takiego samego zdania co Jahromi jest także Nasser Kan'ani, rzecznik irańskiego MSZ.

Cały irański naród (...) od lat zmaga się z brutalnymi sankcjami Stanów Zjednoczonych, które są wymierzone w pracę, zdrowie i normalne życie. Nawet dzieci nie są wolne od jednostronnych, nielegalnych i okrutnych sankcji USA. Sankcje są podstawą amerykańskich praw człowieka – dowodził Nasser Kan'ani (Mehr).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić