aktualizacja 

Irańska telewizja rządowa zhakowana. Taki przekaz poszedł w świat

18

W Iranie od połowy października trwają masowe protesty w związku ze śmiercią 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję obyczajową. W sobotę doszło też do ataku na tamtejszą telewizję państwową. Została ona zhakowana, a widzowie zobaczyli wizerunek ajatollaha Alego Chamenei z laserowym celownikiem na głowie i hasło: "Dołącz do nas i powstań".

Irańska telewizja rządowa zhakowana. Taki przekaz poszedł w świat
"Dołącz do nas i powstań". Irańska telewizja zhakowana (PAP, PAP/EPA/SEDAT SUNA)

22-letnia Mahsa Amini została aresztowana przez policję obyczajową z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy". Następnie w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Jej bliscy utrzymują, że została dotkliwie pobita przez funkcjonariuszy. Wywołało to masowe protesty w Iranie, które trwają od 17 września.

Protesty po śmierci Amini wywołały gniewną reakcję władz, które postanowiły brutalnie pacyfikować wszelkie demonstracje. Zdaniem obrońców praw człowieka, życie w protestach straciło już co najmniej 185 osób.

"Dołącz do nas i powstań". Irańska telewizja zhakowana

Irańczycy nie ograniczają się już wyłącznie do wychodzenia na ulicę. W sobotę doszło do ataku na telewizję państwową. Hakerzy zaatakowali serwis informacyjny nadawany po godz. 18. W trakcie jego trwania na ekranie nagle pojawiła się maska na czarnym tle.

Jak doniosła agencja Reuters, widzowie usłyszeli wtedy hasło powtarzane przez demonstrantów: "Kobieta, Życie, Wolność". Następnie na ekranie pojawił się wizerunek ajatollaha z laserowym celownikiem na głowie i płomieniami wokół postaci. Hakerzy wyemitowali też zdjęcie zmarłej 22-latki i trzech innych kobiet, o których zabicie posądza się służby bezpieczeństwa.

"Dołącz do nas i powstań" - głosił napis prezentowany przez hakerów, którzy skierowali do widzów serwisu informacyjnego jeszcze jeden przekaz. "Wasze łapy ociekają krwią naszych młodych" - głosiło kolejne hasło. Za atakiem stać mają osoby działające w ramach grupy "Adalat Ali". Plansza z czarną maską znalazła się na ich stronie internetowej.

Reuters zwrócił uwagę na to, że w zeszłym roku hakerzy z "Adalit Ali" opublikowali w internecie zdjęcia z kamer w irańskich więzieniach, zwracając uwagę na złe traktowanie osadzonych w zakładach karnych. Na opublikowanych fotografiach znajdowały się przede wszystkim osoby represjonowane ze względów politycznych.

Zobacz także: Superjacht rosyjskiego oligarchy namierzony. Tu uciekł przed sankcjami
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić