Iran. Zaatakował kobiety. Zostały ukarane "za brak nakrycia głowy"

Dwie kobiety zostały aresztowane w Iranie po tym, jak zostały oblane jogurtem w sklepie. Mężczyzna zaatakował je prawdopodobnie za to, że nie zakrywały włosów w miejscu publicznym. Kobiety w Iranie są zobowiązane do nakrycia głowy "z powodów religijnych".

Iran. Zaatakował kobiety. Zostały ukarane "za brak nakrycia głowy"
Mężczyzna oblał kobiety jogurtem (Twitter)

Na udostępnionym w mediach społecznościowych filmiku z miejsca zdarzenia widać, jak mężczyzna podchodzi do dwóch kobiet w sklepie i zaczyna z nimi rozmawiać.

Następnie bierze z półki pojemnik z jogurtem, otwiera go i zaczyna oblewać nim kobiety. Napastnik zostaje następnie wypchnięty ze sklepu przez ekspedienta.

Kobiety zatrzymane za brak hidżabu

Na miejscu wkrótce pojawiła się policja, która... zatrzymała kobiety. Według irańskiego prawa, nie miały prawa publicznie pokazywać swych włosów. Mężczyzna również został również zatrzymany za zakłócanie porządku publicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sceny jak z filmu akcji. Pijany 19-latek wjechał w radiowóz

Policja poinformowała, że właściciel sklepu również został wezwany do policji w roli świadka "popełnienia przestępstwa". Areszt kobiet odbywał się na tle wielomiesięcznych protestów, podczas których kobiety domagały się możliwości nienoszenia nakryć głowy.

W tle liczne protesty kobiet

W Iranie brak hidżabu u kobiet w miejscach publicznych jest nielegalny, jednak w dużych miastach wiele osób chodzi bez niego, wbrew przepisom. Gniew i frustracja z powodu obowiązującego prawa spowodowały masowy sprzeciw w irańskim społeczeństwie.

Protesty wybuchły we wrześniu po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kobiety zatrzymanej przez policję moralności w Teheranie za "niewłaściwe noszenie hidżabu". Od grudnia aresztowano tysiące osób, a czterech demonstrantów stracono. Władze nie zapowiadają żadnych ustępstw.

W sobotę prezydent Iranu Ebrahim Raisi po raz kolejny oświadczył, że irańskie kobiety powinny nosić hidżab jako "religijną konieczność". - Hidżab jest kwestią prawną i zakładanie go jest obowiązkowe – cytuje prezydenta agencja AFP.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić