o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Iran żąda aresztowania Donalda Trumpa

23
Podziel się

Iran zwrócił się do Interpolu o wystawienie czerwonej noty za amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. O sprawie poinformował rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o zamordowanie przez wojsko Stanów Zjednoczonych generała Kasema Sulejmaniego.

Iran żąda aresztowania Donalda Trumpa
Iran domaga się wystawienia listu gończego za Donaldem Trumpem (Getty Images)
bEDIYyhx

Rzecznik wymiaru sprawiedliwości Gholam Hossein Esmaeili przekazał we wtorek, że Iran domaga się aresztowania i ekstradycji Donalda Trumpa. Oprócz amerykańskiego prezydenta na celowniku Iranu znalazło się także 47 innych wysokich rangą urzędników USA. Wszyscy oni mieli odebrać rolę w zabójstwie Sulejmaniego.

Prośba o wydanie listu gończego za 48 osobami zaangażowanymi w zabójstwo męczennika Sujelmaniego została przekazana Interpolowi. Wśród osób o ściganie których się zwróciliśmy, znajdują się prezydent USA, dowódcy i pracownicy Pentagonu oraz amerykańscy żołnierze stacjonujący w regionie – powiedział Esmaeili na konferencji prasowej w Teheranie.
bEDIYyhz

Iran chce wystawienia listu gończego za Donaldem Trumpem

Czerwona nota Interpolu to list gończy zobowiązujący wszystkie państwa członkowskie do poszukiwania danej osoby w celu aresztowania i ekstradycji. Interpol podkreśla, że nie jest to nakaz aresztowania. Iran zapowiedział, że będzie ścigał wszystkich odpowiedzialnych za zabójstwo Sulejmaniego.

Islamska Republika Iranu bardzo poważnie podchodzi do ścigania i ukarania tych, którzy zlecili i dopuścili się tej zbrodni – dodał Esmaeili.

Do sprawy odniósł się także irański minister wywiadu Mahmoud Alavi informując, że przygotowano 1000 stron dokumentów, które mają zostać przesłane do Międzynarodowego Trybunału Karnego. Iran chce udowodnić przed sądem, że zabójstwo Sulejmaniego to akt terroryzmu. Alavi poprzysiągł także Stanom Zjednoczonym "okrutną zemstę we właściwym czasie".

bEDIYyhF

Zabójstwo generała Sulejmaniego. Iran zapowiada zemstę

Najwyższy generał Iranu, Kasem Sulejmani, zginął 3 stycznia 2020 roku podczas wizyty w Bagdadzie. Został zabity przy użyciu wojskowego drona. Sprawozdawczyni ONZ ds. pozasądowych, doraźnych lub arbitralnych egzekucji Agnes Callamard opisała zabójstwo jako "bezprawne" i "gwóźdź do trumny prawa międzynarodowego".

Iran już raz zwrócił się do Interpolu o pomoc w aresztowaniu Donalda Trumpa i 35 innych urzędników USA pod zarzutem "terroryzmu" w czerwcu ubiegłego roku. Interpol odrzucił jednak ten wniosek, powołując się na przepisy zabraniające mu podejmowania "jakichkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym”. Wyżsi urzędnicy irańscy, w tym prezydent Hassan Rouhani, wielokrotnie zobowiązywali się pomścić zabójstwo generała Sulejmaniego.

bEDIYyhG

Donald Trump ma przestać pełnić funkcję prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia. Iran wyraził nadzieję, że koniec jego prezydentury może oznaczać, iż zostanie postawiony przed sądem.

Obejrzyj także: Izraelski atak wymierzony w USA. Iran informuje o prowokatorach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIYyia
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
jalll
9 miesięcy temu
Irak, a nie Iran
Gość
9 miesięcy temu
Powinno się również osądzić Bush'a i Clinton.
rdc
9 miesięcy temu
jakichkolwiek interwencji lub działań o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym dobre sobie
bEDIYyib
Ali
9 miesięcy temu
Ameryka nie wyda swojego obywatela.
xzsa
9 miesięcy temu
Nie rozumiem amerykanskiego motywu zabicia tego generala ktory przyczynil sie4 do likwidacji ISIS o tym nawet wspominala po jego smierci corka, Ona nie4 odroznia Trumpa od Bidena dla niej to jedno
xzsa
9 miesięcy temu
ten gen, Sulejman zlikwidowal ISIS to podkreslala wielokrotnie jego corka, To fakt ISIS zniknal nie slyszy sie o nich. Uwazam ze USA przesadzilo zabijajac go..
Kris
9 miesięcy temu
Jeżeli Iran spełni swe groźby, to Ameryka nie będzie miała skrupułów żeby wytłuc winnych za to. Może skończyć się nawet wojną.
BIALY ORZEŁ
9 miesięcy temu
Mam nadzieję że za jakiś czas zmieni się narracja wiadomości!!
rolnik
9 miesięcy temu
Juz myślałem i miałem nadzieje ze chodzi im o Donalda Tuska a im chodzi o Trampa chyba ze się pomylili
Mr. ??
9 miesięcy temu
To by było gdyby go aresztowali za udział w morderstwie Trumpa a tym bardziej gdyby zgarnęli tych którzy za nim stoją Rothschildowie, Rokefelerowie ... bo Trump, Netaniahu, Biden, Clintonowie, Bushowie, Obama ... to tylko marionetki :) Pomażyć można na razie kręcą fałszywą pandemię, chaos, kolejne wojny ...
Gość
9 miesięcy temu
Odnoszę wrażenie że dowody to powinno przedstawiać się na początku a nie zapowiadać że ma się je przygotowane a dopiero potem zwracać się o wystawianie jakichkolwiek listów gończych a nie na odwrót
Gość
9 miesięcy temu
Odnoszę wrażenie że dowody powinno przedstawiać się na początku a dopiero potem wystawiać listy gończe a nie na odwrót
Obserwator
9 miesięcy temu
Jak trump był prezydentem to był porządek. Czuli respekt. I Reke trumpa
bEDIYyhT
Aaa
9 miesięcy temu
To wypada innych prezydentów w Polsce też oskarżyć
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić