aktualizacja 

Izrael. Świat w szoku. Odkryto ołtarz boga Pana

686

Od kilku lat archeolodzy gruntownie przeszukują jeden z pierwszych kościołów, który powstał na terenie Izraela. Trafili jednak na ciekawe odkrycie, które czekało na nich w tym miejscu 1800 lat!

Izrael. Świat w szoku. Odkryto ołtarz boga Pana
Ołtarz ku czci mitologicznego greckiego boga Pana. (Israel Nature & Parks Authority Banias archeological team)

Naukowcy kilka lat temu postanowili bliżej przyjrzeć się jednemu z najstarszych kościołów na świecie. Jego ruiny znajdują się na terenie dzisiejszego Izraela w okolicy Banias. Kilka dni temu doszło do niewiarygodnego odkrycia.

Okazało się, że kościół powstał w starej świątyni, która poświęcona była starożytnym bogom. Świątynia ta jest 200 lat starsza od kościoła. Archeologom udało się znaleźć 1800-letni ołtarz, który poświęcony był starożytnemu bogu Panu.

Ołtarz został ponownie wykorzystany przez chrześcijan. Prof. Adi Erlich, wykładowca Uniwersytetu w Hajfie, zauważa, że został on postawiony w takim miejscu, by upokorzyć tych, którzy wciąż wierzyli w mitologiczne bóstwa.

Na ołtarzu widnieje napis. Odszyfrował go prof. Avner Acker z Uniwersytetu Bar-Ilan. Według niego napis mówi "Atenejusz, syn Susipatera, złożył ślubowanie i poświęcił ołtarz Heliopolitanus Pan”. Ofiarodawca pochodził z innego miejsca, niż to, gdzie postawił ołtarz. Najprawdopodobniej przebył setki kilometrów.

Jak się okazuje, nie była to ofiara najlepszej jakości. Prof. Acker zauważa, że ten kto robił ołtarz, nie miał w tym wprawy. Przede wszystkim dlatego, że wyszedł poza wyznaczone ramy. Ponadto w tekście mają znajdować się również błędy.

Zobacz także: Coraz więcej włamań na internetowe konta bankowe. Na to trzeba uważać
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić