Kosma Szczepaniak| 

Jak skorzystać z bonu turystycznego? Musisz to zrobić, inaczej nici z pieniędzy

0

Istnieje duża szansa, że z bonu turystycznego będzie można skorzystać już na przełomie lipca i sierpnia. Aby jednak było to możliwe, konieczne będzie założenie specjalnego konta na platformie usług elektronicznych ZUS. Podpowiadamy, jak można to zrobić.

Jak skorzystać z bonu turystycznego? Musisz to zrobić, inaczej nici z pieniędzy
Jak założyć konto na platformie PUE ZUS? (Getty Images, Dominika Zarzycka)

Prace związane z bonem turystycznym są już na ostatniej prostej. Ustawa została przyjęta przez Sejm oraz podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Teraz trwają prace techniczne, aby bon był dostępny dla turystów, a obiekty noclegowe mogły zgłosić się do udziału w programie.

Bon obejmował będzie dodatek socjalny dla rodziców dzieci do lat 18 i wynosić będzie 500 złotych na każde dziecko. W odróżnieniu od programów 500+ czy 300+, nie otrzymamy jednak fizycznie żadnych pieniędzy. Realizacja Polskiego Bonu Turystycznego będzie bowiem odbywać się elektronicznie. Plusem natomiast jest to, że nie będzie potrzebne składanie żadnego wniosku o przyznanie bonu.

Bon turystyczny. Potrzebne będzie konto w PUE ZUS

Fakt, że nie musimy składać wniosku nie oznacza jednak całkowitej bezczynności przed możliwością skorzystania z bonu turystycznego. Żeby móc to uczynić, konieczne jest założenie specjalnego konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić.

W trakcie procesu tworzenia konta na PUE ZUS, konieczna będzie weryfikacja naszej tożsamości. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem jest wykorzystanie do tego celu profilu zaufanego. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, możesz to zrobić na przykład korzystając ze swojej aplikacji bankowej w smartfonie. Cały proces nie będzie trwał dłużej niż 5 minut.

Drugą możliwością jest rejestracją za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jest to jednak dostępne wyłącznie dla osób, które posiadają w domu specjalny czytnik. Ostatnia z możliwości to opcja rejestracji za pomocą bankowości elektronicznej. Z ZUS współpracują banki: PKO BP, BOŚ Bank, Bank Millenium, Citi handlowy i ING.

Konto w PUE bez potwierdzenia elektronicznego

Co, jeśli osoba ubiegająca się o bon turystyczny nie posiada żadnej z powyższych opcji potwierdzenia rejestracji? ZUS przygotował dla takich klientów oddzielną opcję, która jednak obarczona jest koniecznością potwierdzenia swojej tożsamości w jednym z oddziałów ZUS w ciągu siedmiu dni od rejestracji. W tym celu potrzebny będzie dowód osobisty lub paszport.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić