Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Do kiedy można złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? Zostało niewiele czasu

3
Podziel się

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało niedawno o przedłużeniu terminu wypłacania zasiłku opiekuńczego. Aby skorzystać z tego rodzaju pomocy konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, na który zostało już niewiele czasu.

Do kiedy można złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? Zostało niewiele czasu
Do kiedy można złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? (Getty Images, Tim Clayton)
bEUTpnCJ

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany w Polsce od 26 marca 2020 roku. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek opieki z powodu pandemii koronawirusa. O zasiłek można się starać nawet w sytuacji, w której placówka jest już otwarta, ale rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej swojego dziecka.

Zasiłek mogą pobierać także ubezpieczeni rodzice dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
bEUTpnCL

Zasiłek opiekuńczy. Do kiedy można złożyć wniosek?

Ostatnie decyzje Ministerstwa spowodowały wydłużenie obowiązywania zasiłku opiekuńczego do 26 lipca 2020 roku. Oznacza to, że do tej daty włącznie można składać wnioski, jeżeli świadczenie nam przysługuje. Zostały zatem już tylko cztery dni, aby to zrobić, tym bardziej, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że zasiłek będzie wydłużony ponownie.

Widzę, że w lipcu wykorzystanie tego zasiłku jest po prostu niewielkie w stosunku do tego, co było w kwietniu, maju czy czerwcu. Uprawnieni (do zasiłku - przyp. red.) są już na urlopach, więc nie są już spełnione te przesłanki do braku opieki nad dzieckiem do lat 8 - mówiła w rozmowie z money.pl prezes ZUS, Gertruda Uścińska.
bEUTpnCR

W jaki sposób należy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy? Wzór wniosku znajduje się na stronie www.zus.pl. Pracownik składa taki dokument do swojego pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą – bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTpnDm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
Justyna
rok temu
Widzą ze wykorzystanie zasiłku w lipcu jest nie wielkie, ale jest . Dla nich chyba dobrze że już mniej ludzi go pobiera więc czemu nie przedłużyć go dla tych którzy na prawdę go potrzebują. Najlepiej zabrać bo wybory się skończyły to teraz trzeba wszystko zabrać. A co mają począć rodzice dzieci których nie mogą pislac do przedszkola bo jest zamknięte a do zastępczych dzieci z innego rejonu nue chcą brać????
easy
rok temu
Ronta licytacje komornicze online z Niemiec i nie tylko :) polecam szczególnie w dobie korona kryzysu. Jak nie teraz to kiedy? :)
Kiełbasa
rok temu
Jasne bo ten zasiłek opiekuńczy nie ma nic wspólnego z troską o obywateli....to było przekupstwo i kiełbasą wyborcza, już jest po wyborach więc i zasiłek się skończył. Trzeba teraz tylko szukać argumentów żeby go nie dać...to jest właśnie metoda partii rządzącej powoli wszystko będą odbierać ludziom w podatkach i chorych cenach...już wszystko jest drogie...
bEUTpnDn
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić