Jan Manicki
Jan Manicki| 

Jarosław Zieliński nie żyje. Historyk miał 63 lata

6

Zmarł znany historyk i varsavianista Jarosław Zieliński. Odszedł w wieku 63 lat. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Jarosław Zieliński nie żyje. Historyk miał 63 lata
Jarosław Zieliński nie żyje. Zmarł w wieku 63 lat (Urząd m.st. Warszawa, Adrian Grycuk)

Historyk od jakiegoś czasu zmagał się z chorobą. Trafił do szpitala 11 kwietnia z podejrzeniem koronawirusa. Diagnoza okazała się jednak dużo poważniejsza – nowotwór układu moczowego z przerzutami do płuc, wątroby, oskrzeli i jelit.

Bliscy Jarosława Zielińskiego utworzyli zbiórkę na jego leczenie. W inicjatywę zaangażowały się miejscy urzędnicy i aktywiści. Niestety varsavianista przegrał walkę z rakiem.

Nie żyje wybitny varsavianista. Jarosław Zieliński odszedł w wieku 63 lat

W środę 28 kwietnia o śmierci Jarosława Zielińskiego poinformował burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk. W poruszającym wpisie na Facebooku pożegnał historyka. Podkreślił, że łączy się w bólu z jego rodziną.

Panie Jarosławie, nigdy nie zapomnimy, ile dobrego zrobił Pan dla Bielan i Warszawy, a Pan i Pańskie książki zostaną z nami na zawsze – napisał Pietruczuk.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Badał historię Warszawy. Był wielokrotnie nagradzany

Jarosław Zieliński był autorem około 50 książek poświęconych Warszawie. Opisywał w nich różne aspekty miasta – od zabudowy ulic, neonów czy latarni, po stacje kolejowe czy wodociągi. Za swoje publikacje był wielokrotnie nagradzany.

W 2008 roku został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu „Żoliborz. Przewodnik historyczny", a w 2015 roku uzyskał Nagrodę m.st. Warszawy za zasługi dla Stolicy oraz Nagrodę ZAiKS za twórczość literacką w dziedzinie varsavianów. Przez lata doradzał miejskiemu zespołowi nazewnictwa. Mieszkał przy ul. Płatniczej na Bielanach.

Obejrzyj także: Warszawa. Jubileusz Zamku Królewskiego. 50 lat temu podjęto ważną decyzję

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić