aktualizacja 

Jennifer Aniston i Lionel Messi przeciw Ukrainie? Rosyjskie boty w natarciu

Gwiazdy takie jak Sir Elton John, Lionel Messi i Jennifer Aniston zostały sfotografowane z niepokojącymi prorosyjskimi cytatami. To nic innego, jak próba wpłynięcia na opinię publiczną na temat konfliktu, jaką podejmują rosyjskie boty. I działania typowo propagandowe kierowane przez Kreml.

Jennifer Aniston i Lionel Messi przeciw Ukrainie? Rosyjskie boty w natarciu
Internet zalały fałszywe cytaty gwiazd (PAP, X)

Użytkownicy zachodnich mediów społecznościowych są celem kampanii w mediach społecznościowych. Posty w języku angielskim, francuskim czy niemieckim dosłownie zalały w ostatnich dniach sieć.

Wszystkie cytaty są fałszywe i pochodzą od znanych kremlowskich botów dezinformacyjnych rozpowszechniających kłamstwa za pośrednictwem platformy X (dawny Twitter).

Na poście z wizerunkiem Elthona Johna możemy przeczytać fałszywy cytat "Wpadliśmy w ukraińską pułapkę. Teraz UE się rozpada". Z kolei grafika ze zdjęciem Jennifer Aniston głosi "Zbiednieliśmy, czas zapomnieć o Ukrainie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zasadzka na Rosjan pod Charkowem. Ukraińcy czaili się w zaroślach

Według "The Sun" ataku dokonały boty za pośrednictwem sieci dezinformacyjnej Dvoynyk, która opublikowała 50 fałszywych cytatów celebrytów ze zdjęciami na platformie X.

Do sieci trafiły też zdjęcia Scarlett Johansson (z cytatem "Wszystkie kraje zaczynają myśleć o sobie, Unia Europejska się rozpada") oraz Angeliny Jolie, która miała twierdzić, że Parlament Europejski jest "skorumpowany".

Niezależne rosyjskie media ujawniają. Propagandowa akcja Putina

Masową kampanię dezinformacyjną z udziałem gwiazd zdemaskował niezależny rosyjski serwis informacyjny Agentsvo, jako próbę wygrania przez Władimira Putina wojny propagandowej. Według serwisu Bot Blocker tylko od piątku fałszywe cytaty ze zdjęciami wyświetlono już ponad pół miliona razy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To nie pierwszy taki przypadek. Przez ostatnich sześć miesięcy miało się odbyć sześć podobnych ataków.

Propagandowe posty pojawiły się na kilka dni po tym, jak prezydent Ukrainy Wołowymyr Zełenski wezwał do rozmów pokojowych z Rosją. Zdecydował się na ten ruch pod dwudniowej konferencji pokojowej w Szwajcarii, na którą Rosja nie została zaproszona.

Podczas konferencji ponad 80 krajów podpisało dokument wzywający do "integralności terytorialnej" Ukrainy w celu zakończenia wojny. Po konferencji Zełenski powiedział: "Rosja może rozpocząć negocjacje jutro, jeśli wycofa się z naszych terytoriów".

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić