o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Jest decyzja TK w sprawie Adama Bodnara. Ombudsman komentuje

12
Podziel się

Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy, na podstawie których Adam Bodnar pełnił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 roku, ale Sejm i Senat do tej pory nie wybrał jego następcy. Dziś ma dojść do czwartej próby.

Jest decyzja TK w sprawie Adama Bodnara. Ombudsman komentuje
Trybunał Konstytucyjny zdecydował w sprawie Adama Bodnara (PAP)
bEDQBvTp

Trybunał Konstytucyjny podjął w czwartek decyzję w sprawie pełnienia przez Adama Bodnara stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. Sąd kierowany przez Julię Przyłębską uchylił przepisy, dzięki którym Bodnar mógł pozostawać ombudsmanem. Zdaniem TK, ten przepis ustawy o RPO jest "niezgodny z konstytucją".

Przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw - ogłosiła prezes TK Julia Przyłębska.
bEDQBvTr

Oznacza to, że w ciągu najbliższych miesięcy posłowie mają uchwalić ustawę, która uniemożliwi podobne sytuacje. Chodzi o to, że Adam Bodnar pozostawał Rzecznikiem Praw Obywatelskich przez długi czas po upływie kadencji. W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie próbował, bezskutecznie, wybrać następcę Bodnara.

Uzasadnienie orzeczenia wygłosił Stanisław Piotrowicz. Mówił, że kadencyjność jest nierozłącznie związana z demokratyczną zasadą państwa prawa. Poinformował też, że podczas rozpatrywania tej sprawy wykryto liczne uchybienia w prawie, "których usunięcie jest niezbędne do zapewnienia spójności systemu prawnego RP".

Kadencja to ściśle określony czas, którego przekroczenie nie jest dopuszczalne. Ma być gwarancją daną zarówno danemu organowi, jak i jego otoczeniu - mówił sędzia sprawozdawca.
bEDQBvTx

Bodnar często był krytyczny wobec władz

Adam Bodnar uważa, że całe zamieszanie wynika nie z instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich, lecz z jego osoby. Bodnar często prezentował krytyczne stanowisko wobec działań władz. Rzecznik mówi, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego uruchomi szereg negatywnych konsekwencji i "naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucji".

Z dniem publikacji wyroku TK stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu, obywatele stracą możliwość korzystania z art. 80 konstytucji (który mówi o tym, że każdy ma prawo do wystąpienia do ombudsmana) - przekonywał.
bEDQBvTy

Czwarta próba wybrania nowego RPO

Wyborem nowego ombudsmana Sejm po raz kolejny ma się zająć w czwartek. Najprawdopodobniej zostanie nim poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Parlamentarna komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę. Kandydat Koalicji Obywatelskiej i PSL prof. Sławomir Patyra oraz Lewicy Piotr Ikonowicz nie uzyskali poparcia większości posłów.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDQBvTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
gość
5 miesięcy temu
Bodnar to taki anty przykład rzecznika - POrażka!!!!!
gość
5 miesięcy temu
Bodnar już dawno zakończył kadencję. Urząd rzecznika zajmuje bezprawnie!!!!!!!!!!!!!@!!!
Tadeusz
5 miesięcy temu
Wystarczy się zgodzić.Koniec kadencji i trzeba wybrać. Wystarczy się zgodzić ,głosowanie,nowy rząd wybrany,czekam 4lata i staję do wyborów . Nie trzeba robić zadymy bo tylko ja mogę rządzić,tylko ja
bEDQBvTT
Arek
5 miesięcy temu
Ile obłudy!!! Jak PO rządziło, to mogło wybierać, swoją rzecznik, a jak PIS,to nie może, bo to totalitaryzm?
Andre44
5 miesięcy temu
Proste skończyła się kadencja odchodzi sie wskazując następcę i do Sejmu sejm swoich i głosowanie,nie udaje się,prezydent wybiera i potemacie ,reszta to zwykle pierd kotka za pomocą itd
ONZ
5 miesięcy temu
Bodnar nie obawiał się wsadzić kij w mrowisko. Ten nowy będzie sprawdzał "swoich"? Znowu ktoś pluje na inteligencję ludzi.
Warszawianka
5 miesięcy temu
Prokurator stanu wojennego sądzi sprawiedliwych. Farsa
Kot Żoliborz
5 miesięcy temu
Pietrowidz jak zawsze przekreci kota ogonem a to jest karalne glupie zapytania na przesluchaniu jak za komuny
Xdr
5 miesięcy temu
Kolejny Piotrowicz będzie reprezentował naród.
Joseph
5 miesięcy temu
Robią co chcą. A naród niema rzecznika.
emeryt
5 miesięcy temu
Narodowoscjalistyczny PiS prze do przodu w nazifikacji Polski, w tym tempie to nazifikację kraju ukończą szybciej niż zajęło to NSDAP w przypadku Niemiec (oni tam nazifikacje wprowadzali od 1933 do 1945), ale wiemy jak to sie skończyło.
Halo !
5 miesięcy temu
Ombudsman...czy my jesteśmy już w Niemczech czy jeszcze w Polsce,jeśli tak to proszę pisać po Polsku.Polska dla Polaków,Niemcy dla Niemców.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić