Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
mmc
|

Jest już 285 mutacji koronawirusa. Czy są groźne?

3
Podziel się

Koronawirus, jak każdy inny - mutuje. Naukowcy wykryli już 285 różnych odmian COVID-19. Czy są groźne?

Jest już 285 mutacji koronawirusa. Czy są groźne?
Zdjęcie obrazowe. (Getty Images)
bETjNemt

Każdy wirus mutuje. Oznacza to, że dochodzi w nim do zmian genetycznych, które zazwyczaj dla samego wirusa są neutralne. Są one wynikiem rozprzestrzeniania się genów i dopasowywania do zakażonych, nosicieli i otaczającego go środowiska.

Mutuje również koronawirus. Naukowcy odkryli już 285 różnych mutacji COVID-19. Kolejna nazywa się D614G i ze wstępnych badań wynika, że może być jeszcze bardziej zaraźliwa.

bETjNemv
Wirus mutuje z powodu kombinacji neutralnego dryfu - co oznacza po prostu przypadkowe zmiany genetyczne, które nie pomagają wirusowi ani mu nie szkodzą - i presji ze strony naszego układu odpornościowego - mówi w rozmowie z "Mirror" Dr. Ilya Finkelstein, współautor badania dotyczącego mutacji D614G.

Tę odmianę koronawirusa zaobserwowano w USA. Naukowcy z University of Texas w Austin przeanalizowali ponad 5 tys. pacjentów z COVID-19, aby zrozumieć, w jaki sposób doszło do mutacji wirusa. Wyniki badań dowodzą, że ​​podczas początkowej fali pandemii 71 proc. pacjentów z COVID-19 miało mutację D614G.

Wirus nadal mutuje, przedzierając się przez świat. Działania nadzoru w czasie rzeczywistym, takie jak nasze badanie, zapewnią, że globalne szczepionki i terapeutyki będą zawsze o krok do przodu - mówi Dr. Finkelstein.
bETjNemB

Podczas drugiej fali zachorowań już 99,9 proc. pacjentów chorowało właśnie na tę mutację wirusa. Wychodzi na to, że właśnie COVID-19 D614G jest teraz największym problemem, bo zachorowalność na tę mutację jest zdecydowanie największa. Oznacza to, że teraz koronawirus jest bardziej zaraźliwy, niż podczas pierwszej fali.

Naukowcy zauważają, że każde zakażenie to "rzut kostką". Do mutacji może dojść na każdym nowym pacjencie. Dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych i możliwe unikanie źródeł zakażeń.

Zobacz także: Cmentarze zamknięte, handlarze płaczą nad stratami. Rzecznik MSP komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETjNemW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
⚰⚰⚰
rok temu
Wcale🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
kappa
rok temu
Jak w Plague Inc. zarazić większość populacji ludziej, a potem cyk - mega zabójcze objawy i koniec
Ciekawski
rok temu
Bedzie 285 szczepionek?
bETjNemX
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić