aktualizacja 

Jest rekord zebranych prawdziwków. Liczba robi wrażenie

15

Sezon na grzyby już trwa. Ponieważ w ostatnim czasie pogoda była dość kapryśna i deszczowa, w lasach zdążyło już obrodzić. Jak przyznał jeden z czytelników "Gazety Wyborczej", jednego dnia udało mu się zebrać 100 sztuk popularnego grzyba. Mówi o rekordzie.

Jest rekord zebranych prawdziwków. Liczba robi wrażenie
Jest rekord zebranych prawdziwków. Liczba robi wrażenie! (Adobe Stock)

Korzystając z wolnych sierpniowych dni, wiele osób wybrało się do lasu w poszukiwaniu okazów. Jedną z takich osób był 33-letni Piotr, którego pasją grzybobrania zaraziła jego babcia. Mężczyzna wybrał się do lasu w okolicach Kielc.

Mamy początek wysypu grzybów i jednego dnia (w okolicach Kielc) udało mi się zebrać ponad 100 prawdziwków. To pierwszy wysyp, następny będzie od września do października - podkreśla mężczyzna dla "Gazety Wyborczej".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Mówią, że to "Wenecja Północy". Wrocław zachwyca świat

Sierpień to czas gdy w zaroślach pojawiają się pierwsze prawdziwki i maślaki. W sierpniu zbierać można również niektóre gatunki podgrzybków i koźlarzy. Ponadto w lasach występują gąski - w tym gąski niekształtne, gąski ziemistoblaszkowe czy gąski czerwieniejące. Sierpień to również sezon na kanie, borowiki i rydze. W niektórych lasach pojawiają się w tym miesiącu również gołąbki wyborne.

Zachować czujność na grzybobraniu

Grzybobranie jest wręcz polską tradycją, ale należy z nim uważać. Zbierając grzyby koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, co wkłada się do swojego koszyka.

Nawet niepozorny, mały grzyb może okazać się śmiertelnie trujący. Co roku w Polsce dochodzi do nawet 1000 zatruć, około 60 przypadków kończy się zgonem.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia. - Jednak, w zależności od rodzaju grzyba, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia - uczula sanepid.

W razie zatrucia najlepiej od razu sprowokować wymioty i wezwać pomoc medyczną. - Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu - podkreśla sanepid.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić