aktualizacja 

Josef Fritzl wkrótce wyjdzie z więzienia? Tego nikt się nie spodziewał

237

Josef Fritzl może wkrótce zostać wypuszczony na wolność. Biegli uznali, że nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa, a prawnik Austriaka złożył wniosek o przedterminowe zwolnienie. 88-latek odsiaduje wyrok dożywocia za przetrzymywanie przez 24 lata swojej córki w piwnicy i spłodzenie z nią siedmiorga dzieci.

Josef Fritzl wkrótce wyjdzie z więzienia? Tego nikt się nie spodziewał
Josef Fritzl (Getty Images)

Josef Fritzl może ubiegać się o zwolnienie warunkowe i jak informuje "The Mirror", nie zamierza przepuścić tej okazji. Wydana niedawno opinia psychiatryczna stanowi, że 88-latek nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa i może na dobre opuścić mury więzienne.

Josef Fritzl wyjdzie z więzienia?

Opinię wydała jedna z czołowych austriackich ekspertek w dziedzinie psychiatrii sądowej z Uniwersytetu w Linzu. Przygotowanie dokumentu zajęło rok. Opinia głosi, że nie ma już ryzyka, iż najbardziej znany więzień w Austrii dopuści się na wolności jakiegoś przestępstwa. Mężczyzna z trudnością się porusza, potrzebuje do tego specjalnego balkonika.

Jestem w trakcie uzyskiwania dla niego warunkowego zwolnienia. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony – a zakładam, że tak się stanie – chciałabym zapewnić mu miejsce w domu opieki - poinformowała w rozmowie z gazetą "Kronen Zeitung" prawniczka Astrid Wagner.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rutynowa kontrola ciężarówki z Białorusi. Groźne odkrycie ukryte w naczepie

Josef Fritzl został skazany za to, co zrobił swojej córce. Elisabeth Fritzl zaginęła w 1984 roku, niedługo po tym gdy oznajmiła rodzicom, że chce zamieszkać ze swoim chłopakiem. Miała wówczas 18 lat. Kilka tygodni po jej zniknięciu do matki dziewczyny Rosemarie przyszedł list.

Elisabeth zapewniała w nim, że porzuciła rodzinę dla sekty i nie chce, aby jej szukać.

Przez kolejne lata Elisabeth miała kilkukrotnie kontaktować się z rodziną, a także podrzucać pod drzwi swoje dzieci. W listach zapewniała, że nadal przebywa z sektą i nie stać jej na utrzymanie powiększającej się rodziny. Rzekome próby kontaktu nie zostały nigdy zgłoszone na policję.

Po 24 latach Josef przyprowadził Elisabeth i trójkę kolejnych dzieci do swojego domu. Oznajmił całej rodzinie, że udało mu się wyrwać córkę z niebezpiecznej sekty. Jeszcze tego samego dnia na jaw wyszło, że opowieść o sekcie jest kłamstwem, a Elisabeth nigdy nie zaginęła. Przez prawie ćwierć wieku mieszkała tuż obok swojej rodziny - w ciasnej i dźwiękoszczelnej piwnicy zbudowanej przez ojca.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Policja szybko ustaliła prawdziwy przebieg zdarzeń. Na początku lat 80. Josef Fritzl zbudował pod domem piwnicę o grubych betonowych ścianach. Od początku miał zamiar kogoś tam uwięzić. Kiedy usłyszał, że jego córka chce się wyprowadzić, odurzył ją chloroformem i zamknął w przygotowanym wcześniej pomieszczeniu. Przez kolejne 24 lata regularnie gwałcił Elisabeth.

Przez te lata kobieta była aż siedmiokrotnie w ciąży. Jedną poroniła, trójka dzieci została z nią w piwnicy, a trójka została podrzucona pod dom Friztlów. Josef zapewniał, że marzył o dużej rodzinie i cieszył się z każdego dziecka z córką. Przed sądem tłumaczył, że w betonowej piwnicy "żyli jak normalna rodzina".

Josef Fritzl został skazany na dożywocie za porwanie i przetrzymywanie córki, zmuszanie do niewolnictwa, gwałty oraz kazirodztwo. Już po dwóch latach zaczął apelować o przedterminowe zwolnienie twierdząc, że odpokutował za swoje winy. Ostatni raz wniosek złożył w 2022 roku, ale ten został odrzucony.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić