Kamiński i Wąsik wrócą do Sejmu? Borowski wyjaśnia, dlaczego nie mogą

10

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy dziś już są na wolności. Obaj szykują się do tego, aby wziąć udział w najbliższym posiedzeniu Sejmu. Senator KO — Marek Borowski, wyjaśnia dlaczego nie mogą tego zrobić. Winowajcą jest tutaj sam Andrzej Duda.

Kamiński i Wąsik wrócą do Sejmu? Borowski wyjaśnia, dlaczego nie mogą
Przytuły Stare, 23.01.2024. Były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik (C) przed Zakładem Karnym w Przytułach Starych, 23 bm. Maciej Wąsik opuścił Zakład Karny w Przytułach Starych. (sko) PAP/Leszek Szymański (PAP, PAP/Leszek Szymański)

23 stycznia Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy odbywali karę za tzw. aferę gruntową. Byli posłowie PiS jeszcze tego samego dnia opuścili zakłady karne, ku uciesze partii PiS i jej zwolenników.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik znów w Sejmie?

Kamiński i Wąsik zamierzają w czwartek stawić się do pracy w Sejmie, chociaż ich mandaty wygasły. Eksperci od prawa sprzeczają się, czy po ułaskawieniu politycy rzeczywiście mogą zasiadać w sejmowych ławach. Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, uważa, że nie.

Marek Borowski na platformie X napisał, dlaczego Kamiński i Wąsik nie mogą być uznawani za posłów. Wyjaśnił, że przyczynił się do tego sam Andrzej Duda, decydując się na ułaskawienie polityków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z wkuwaniem "niepotrzebnej wiedzy". Nowacka zapowiada zmiany

Prezydent, podejmując decyzję o ułaskawieniu, uznał, że poprzednie ułaskawienie jest "prawnie nieskuteczne". Ponadto ułaskawiając byłych posłów uznał, że ich wyrok jest prawomocny i ważny i jedynym sposobem na ich uwolnienie jest użycie prawa łaski.

Oba te fakty powodują, że wygaszenie mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika nie może być dłużej kwestionowane. Izba Kontroli SN (pomijając, czy to sąd, czy nie-sąd) kwestionując decyzję Hołowni, powoływała się na wcześniejsze ułaskawienie – teraz ten (wątpliwy zresztą) argument całkowicie stracił rację bytu, a art.99 ust. 3 Konstytucji ma pełne zastosowanie.Tak więc darując obu panom wolność, Andrzej Duda jednocześnie i definitywnie pozbawił ich prawa do zasiadania w Sejmie. No cóż, coś za coś… - napisał senator.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić