Kąpał się w basenie. Zmarł cztery dni później w szpitalu

6

30-letni mężczyzna z Pakistanu podczas pływania zaczął odczuwać bardzo silny ból głowy i został zabrany na pogotowie. Po czterech dniach pobytu w szpitalu 30-latek zmarł. Badania wykazały, że mężczyzna podczas kąpieli w basenie zaraził się pierwotniakiem Naegleria fowleri.

Kąpał się w basenie. Zmarł cztery dni później w szpitalu
Kąpał się w basenie. Zmarł cztery dni później w szpitalu (Pixabay)

Większość ludzi wie, że brudna woda może powodować rozstrój żołądka, ale jak pokazał niedawny przypadek z Pakistanu, może ona również prowadzić do pasożytniczej infekcji mózgu.

30-letni mężczyzna zmarł w tym tygodniu w Lahore po zarażeniu podejrzanym Naegleria fowleri, czyli "amebą zjadającą mózg", która zwykle występuje w ciepłych zbiornikach wodnych, takich jak stawy, jeziora, rzeki i gorące źródła.

Jednokomórkowy, mikroskopijny organizm powoduje naegleriozę, czyli pierwotne pełzakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. To rzadka infekcja mózgu, która często prowadzi do śmierci. Objawy są podobne do zapalenia opon mózgowych i obejmują ból głowy, gorączkę, nudności, wymioty i drgawki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rinke Rooyens otwiera się na temat Joanny Przetakiewicz. Według niego pieniądze dają szczęście?

Lokalne media donoszą, że u 30-letniego pacjenta wystąpił ból głowy i gorączka po kąpieli w basenie. Jego objawy utrzymywały się przez cztery dni.

Mężczyzna spędził jeden dzień w szpitalu w stanie krytycznym, zanim zmarł na atak serca. Trwają badania mające na celu potwierdzenie obecności Naegleria fowlerI w jego organizmie.

W tym roku w Pakistanie zgłoszono trzy inne przypadki Naegleria fowleri, wszystkie miały miejsce w Karaczi. Według badań opublikowanych w zeszłym roku w Iranian Journal of Parasitology, kraj ten zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania infekcji na świecie.

Jak można się zarazić?

Ameby nie można przenosić z człowieka na człowieka ani przez picie zanieczyszczonej wody. Wędruje w górę nosa i przedostaje się do mózgu wzdłuż nerwu węchowego, niszcząc tkankę mózgową.

Infekcja dotknęła już Wielką Brytanię. W 1978 roku młoda dziewczyna zachorowała na negleriozę po kąpieli w łaźniach rzymskich w Bath, a później zmarła. Od tego czasu obiekt nie był używany do kąpieli publicznych.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić