Pojawiły się w okolicy. Gmina ostrzega mieszkańców

89

Jedna z lubelskich gmin w związku z pojawieniem się w okolicy żmij zygzakowatych zaapelowała do mieszkańców o ostrożność. Fundacja Epicrates uspokaja jednocześnie, by nie panikować.

Pojawiły się w okolicy. Gmina ostrzega mieszkańców
Żmija zygzakowata. (Facebook, Wdecki Park Krajobrazowy)

"Uwaga mieszkańcy! W związku z otrzymanymi informacjami na Sesji Rady Gminy Puchaczów dnia 23.06.2023 r. o pojawieniu się ŻMII ZYGZAKOWATEJ w miejscowości Brzeziny prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności" - apeluje gmina Puchaczów w powiecie łęczyńskim.

Urzędnicy proszą, by każdy przypadek zgłaszać pod numerem alarmowym 112.

Fundacja Epicrates, która zajmuje się egzotycznymi zwierzętami przypomina, że węże lubią teren obfitujący w kryjówki – chaszcze, pryzmy kompostu, sterty gruzu lub drewna. Na otwartym terenie nie czują się bezpiecznie i z reguły nie zapuszczają się w takie miejsca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niebieska żmija. Nagranie z tym wężem natychmiast stało się hitem sieci
Chcąc zminimalizować ryzyko spotkania ze żmiją należy zadbać o porządek w swoim obejściu. Jeśli miejsce będzie zachęcające dla węży to nawet odłowienie ich i przeniesienie w inne miejsce (zgodnie z prawem wyłącznie za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska) nie będzie skuteczne, bo pojawią się inne z okolicy - informuje Fundacja Epicrates.

Żmija zygzakowata poluje głównie na gryzonie, ale zjada też żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Jest aktywna tylko w dzień. Przed człowiekiem ucieka, atakuje tylko w ostateczności. Chcąc go wystraszyć, głośno syczy.

Samce toczą walki godowe przypominające zapasy, podczas których węże splatają się ze sobą, wysoko unosząc głowy i usiłując przygnieść przeciwnika do ziemi.

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce i jak wszystkie polskie gady podlega ochronie gatunkowej (obowiązuje zakaz jej umyślnego zabijania, okaleczania lub chwytania!). Zdarza się jednak, że podczas spotkania z człowiekiem, zakaz ten nie chroni jej przed zabiciem.

Żmija jest często mylona z niejadowitym zaskrońcem, gniewoszem plamistym lub padalcem. Zła sława żmii wiąże się oczywiście ze zdarzającymi się przypadkami ukąszeń, które mogą być niebezpieczne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić