Kardynał zatrzymany przez policję. Wielki skandal

38

Kardynał Joseph Zen i cztery inne osoby zostali zatrzymani przez policję w Hongkongu. Powodem aresztowania grupy przez chińskie służby była rzekome złamanie przepisów związanych z "bezpieczeństwem narodowym".

Kardynał zatrzymany przez policję. Wielki skandal
Kardynał został zatrzymany przez policję (Getty Images, Paul Yeung)

Kardynał Joseph Zen od lat opowiada się za całkowitą autonomicznością Hongkongu. Za swoje działania nieustannie jest na celowniku chińskich służb. 90-latek będący byłym biskupem tego regionu został zatrzymany przez policję i trafił do aresztu. Aresztowanie uzasadniono jego poparciem dla ruchu obywatelskiego przeciwnego dominacji Chińskiej Partii Komunistycznej w Hongkongu.

Kardynał był jednym z powierników Funduszu Pomocy Humanitarnej 612. Organizacja pomagała uczestnikom prodemokratycznych protestów w ponoszeniu kosztów prawnych w przypadku represji ze strony chińskich władz. Fundusz nie funkcjonuje od momentu jak został w ubiegłym roku rozwiązany przez władze. "Financial Times" poinformował, że 90-latek opuścił już areszt dzięki wpłaconej kaucji.

Aresztowanie kardynała odbiło się szerokim echem na całym świecie. Zen jest jednym z najwyższych rangą duchownych w Azji. Kapłan został zatrzymany na mocy prawa wprowadzonego w Hongkongu w 2020 roku. Mówi ono, że każda działalność wywrotowa, zmowy z siłami zagranicznymi, czy secesja będą karane nawet dożywotnim pozbawieniem wolności. Zaniepokojenie aresztowaniem 90-latka wyrazili m.in. amerykańscy rządzący.

Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wydaje mi się, że coraz bardziej niepokoją nas kroki podjęte w Hongkongu w celu wywierania nacisku i eliminowania społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Kurt Campbell, koordynator w USA.
Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić