Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Kardynał zatrzymany przez policję. Wielki skandal

22
Podziel się:

Kardynał Joseph Zen i cztery inne osoby zostali zatrzymani przez policję w Hongkongu. Powodem aresztowania grupy przez chińskie służby była rzekome złamanie przepisów związanych z "bezpieczeństwem narodowym".

Kardynał zatrzymany przez policję. Wielki skandal
Kardynał został zatrzymany przez policję (Getty Images, Paul Yeung)

Kardynał Joseph Zen od lat opowiada się za całkowitą autonomicznością Hongkongu. Za swoje działania nieustannie jest na celowniku chińskich służb. 90-latek będący byłym biskupem tego regionu został zatrzymany przez policję i trafił do aresztu. Aresztowanie uzasadniono jego poparciem dla ruchu obywatelskiego przeciwnego dominacji Chińskiej Partii Komunistycznej w Hongkongu.

Kardynał był jednym z powierników Funduszu Pomocy Humanitarnej 612. Organizacja pomagała uczestnikom prodemokratycznych protestów w ponoszeniu kosztów prawnych w przypadku represji ze strony chińskich władz. Fundusz nie funkcjonuje od momentu jak został w ubiegłym roku rozwiązany przez władze. "Financial Times" poinformował, że 90-latek opuścił już areszt dzięki wpłaconej kaucji.

Aresztowanie kardynała odbiło się szerokim echem na całym świecie. Zen jest jednym z najwyższych rangą duchownych w Azji. Kapłan został zatrzymany na mocy prawa wprowadzonego w Hongkongu w 2020 roku. Mówi ono, że każda działalność wywrotowa, zmowy z siłami zagranicznymi, czy secesja będą karane nawet dożywotnim pozbawieniem wolności. Zaniepokojenie aresztowaniem 90-latka wyrazili m.in. amerykańscy rządzący.

Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że wydaje mi się, że coraz bardziej niepokoją nas kroki podjęte w Hongkongu w celu wywierania nacisku i eliminowania społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Kurt Campbell, koordynator w USA.
Zobacz także: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
PITBULL
2 miesiące temu
brawo nareszcie dobra wiadomosc, watykan to wszedzie wtyka tego swojego judeo-chrzescijanskiego ryja i swoich pasozytow i przestepcow nie mowiac o zebractwie
txt
2 miesiące temu
Joseph Zen to ten kardynał co został zdradzony i sprzedany komunistom chińskim przez papieża Franciszka. Cena zdrady to 2 mld USD co rok, które wpływa na konto Bergoglio od KPCh. "Fajnego" macie przywódcę duchowego katolicy:)
franek idiota
2 miesiące temu
Chrześcijanie szczekają pod bramami Chin
edi
2 miesiące temu
A nasza Pawłowicz (ta od sałatki), powiedziała "gdyby Bóg żył, głosowałby na PiS" Pogubiłem się. To ON nie żyje? Ktoś mu skrócił męki, czy On tak sam z siebie?
Jacek
2 miesiące temu
Widać, że komentujący nie czytają materiału , skoro napisano ksiądz to trzeba krytykować... Może warto przeczytać dwa razy...
redaktor
2 miesiące temu
Żenujący portal
Ketlley
2 miesiące temu
Gdzie tu skandal ? Redaktorek odleciał ? Dobre zioło ?
Co🇨🇳
2 miesiące temu
Biskup w Hongkongu wprowadza swoją religię jak św.Loyola co może się źle skończy gdyż rząd chińskiej republiki ludowej ma swoje wierzenia.
Siemosław
2 miesiące temu
Polska przyjęła chrzest aby wejść do chrystianizowanej Europy zachodniej. Walka z klerem 15/12 prawo cywilne/kanoniczne rozpoczęła się a przewaga kleru zakończona została rozbiorami. Europa po podbojach kolonialnych skierowała się ku protestantyzmowi, w Polsce powojennej promowany był nadal rzymski katolicyzm, nie wszyscy wiedzieli, nie wszystkim mówiono.
jotem
2 miesiące temu
w tytule błąd gramatyczny - takich artykułów nie czytam - po co ?
imigrant
2 miesiące temu
Precz z preczem!
ŚwieckaPolska
2 miesiące temu
"Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród”. Tadeusz Kościuszko
Daniel z ...l...
2 miesiące temu
Podobno wg. siostry Łucji,dużo młodych Polaków i Polek, idzie na potępienie.Droga do piekła zapchana.
Kiepski
2 miesiące temu
Nie sytannową,tylko sutannową, osiołku boży
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić