Kamil Różycki
Kamil Różycki| 

Karkonoski Park Narodowy apeluje do turystów o ostrożność

Karkonoski Park Narodowy znów apeluje o uwagę do odwiedzających turystów. Tym razem sprawa dotyczy chodzenia po łąkach, gdzie obecnie trwa gniazdowanie wielu gatunków ptaków. W Karkonoszach nie brak bowiem tych, które robią to w wysokich trawach, narażając się tym samym m.in. na nadepnięcie.

Karkonoski Park Narodowy apeluje do turystów o ostrożność
Karkonoski Park Narodowy apeluje o ostrożność (Getty Images, Bartlomiej Koc)

Pogoda za oknem dopisuje, więc nic dziwnego, że spora część polskich turystów wybrała się w góry. Obok wysokich Tatr równie dużo odwiedzających wybiera Sudety. Tutaj szczególną popularnością cieszą się Karkonosze, które ze względu na niewielką wysokość, kuszą swoją dostępnością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pyton kontra ratel miodożerny. Do akcji nagle wkroczyły szakale

Wybierając się w góry, nie powinniśmy jednak zapominać o panujących tam zasadach. O tych przypominają władze Karkonoskiego Parku Narodowego, które zachęcają do szczególnej ostrożności w czasie spacerowania po tamtejszych szczytach. Szczególną uwagę zwracają na łąki, w których trawach wiele gatunków ptaków składa obecnie jaja.

Uważajcie w czasie spacerów po łąkach. W trawie mogą być ukryte ptasie gniazda. Na ziemi gniazdują m.in. skowronki, świergotki łąkowe, pokląskwy, derkacze, sieweczki ale też np. Kaczki. - czytamy w komunikacie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Omijając wydeptane szlaki możemy zagrozić wielu gatunkom

Chociaż komunikat nie mówi tego wprost, wskazuje on poruszanie się po wyznaczonych szlakach. W przeciwnym razie, skracając sobie drogę przez m.in. przez łąkę, narażamy wiele gatunków ptaków na nadepnięcie złożonych przez nie jaj. Dlatego też, jeśli już zdecydujemy się odpocząć na łące, przed wykonaniem każdego kroku upewnijmy się, że nie znajdują się tam żadne gniazda.

Władze parku przykładają do tej kwestii szczególną uwagę. Poza wieloma gniazdami złożonymi przez powszechne gatunki mogą znajdować się tam prawdziwe perełki. Jedną z nich są m.in. mornele, których lęgi w polskich Karkonoszach ostatni raz zaobserwowano w 1946 roku.

Spośród ultrarzadkich gatunków marzy nam się, by na ziemi w Karkonoszach gniazdo założyły znów mornele. Ostatnie ich lęgi stwierdzono w roku 1946. Ponowne lęgi mornela zostały potwierdzone po stronie czeskiej na przełomie XX i XXI wieku, a później jeszcze kilka razy ptaki te były obserwowane, ale nie wiadomo czy gniazdowały. - dodają leśniczy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić