Karmili Helenkę tylko mlekiem i owocami. Jest akt oskarżenia
Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko rodzicom pięcioletniej Helenki z Zielonej Góry. Prokuratura zarzuca im poważne zaniedbania opiekuńcze, które doprowadziły u dziecka do skrajnego niedożywienia. Dziewczynka była karmiona jedynie mlekiem i winogronami.
Prokuratura okręgowa w Zielonej Górze zakończyła śledztwo dotyczące rodziców pięcioletniej obecnie Helenki. Zdaniem śledczych, opiekunowie przez dłuższy czas zaniedbywali podstawowe obowiązki wobec swojego dziecka, co doprowadziło do poważnych konsekwencji zdrowotnych i rozwojowych.
Prokuratura zarzuca im m.in. brak właściwej opieki lekarskiej, niewystarczającą troskę o potrzeby rozwojowe i emocjonalne córki oraz stosowanie niespełniającej norm diety. Podejrzani nie przyznali się do zarzutów.
Z informacji przedstawionych przez prokuraturę wynika, że Helenka przez dłuższy czas była karmiona jedynie mlekiem i winogronami. O dramatycznej sytuacji rodzina zdecydowała się powiadomić lekarzy dopiero 15 grudnia 2024 r., kiedy dziewczynka przestała jeść, a kontakt z nią był znacznie utrudniony. Po przyjęciu do szpitala w Zielonej Górze lekarze od razu zauważyli jej stan – dziecko ważyło zaledwie 8 kg, podczas gdy typowa waga dla jej wieku to ok. 18 kg.
2,5-latka przywiązana do framugi drzwi w Lipnie
Ze względu na bardzo zły stan zdrowia Helenka została od razu umieszczona na oddziale intensywnej opieki medycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Wstępna opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej wykazała, że dziecko było silnie niedożywione i miało poważne zaburzenia zarówno rozwoju fizycznego, jak i intelektualnego.
Aktualnie dziewczynka znajduje się pod opieką rodziny zastępczej. Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że Helenka dobrze przystosowała się do nowych warunków.
Obecnie stan zdrowia dziecka uległ znaczącej poprawie dzięki specjalistycznemu leczeniu oraz zapewnieniu właściwej opieki, jednak nadal wymaga wsparcia medycznego, terapeutycznego i specjalistycznej rehabilitacji, a ostateczna ocena długoterminowych następstw zdrowotnych pozostaje przedmiotem obserwacji specjalistów - czytamy w oficjalnym komunikacie prokuratury.
Co grozi rodzicom Helenki?
Rodzice dziecka będą odpowiadać przed sądem za długotrwałe zaniedbanie podstawowych obowiązków opiekuńczych, które w ocenie biegłych doprowadziło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jak przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, Ewa Antonowicz, grozi im kara od 3 do 20 lat więzienia.