Robert Czykiel| 

Kiedy otwarcie granic? Jest pomysł, by najpierw były to tylko trzy kraje

169

Ministerstwo Rozwoju chce niebawem otwierać polskie granice, ale będzie to robić stopniowo. Dlatego w pierwszej kolejności mają być możliwe podróże tylko do wybranych państw, z którymi graniczymy.

Koronawirus w Polsce. Kiedy i które granice zostaną otwarte?
Koronawirus w Polsce. Kiedy i które granice zostaną otwarte? (Getty Images)

Pandemia koronawirusa wywróciła do góry nogami dotychczasowe życie i to w wielu aspektach. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku możemy zapomnieć o zagranicznych wakacjach. To jeszcze nic pewnego, ale lepiej zacząć myśleć o urlopie w kraju.

Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie granic?

Możliwe jednak, że pojawi się kilka dodatkowych możliwości. Rząd ma w planach otwarcie granic, ale będzie to się odbywać stopniowo. Na początek mają być możliwe swobodne podróże do Czech, Węgier i Słowacji.

W pierwszej kolejności myślimy o otwarciu granic z krajami, z którymi sąsiadujemy i gdzie nie ma problemu z koronawirusem. Dlatego otwarcie granic z krajami Grupy Wyszehradzkiej byłoby korzystne - mówi w Wirtualnej Polsce Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.

To dobra wiadomość, ale jest także mniej optymistyczna. Na częściowe otwarcie granic jeszcze trochę poczekamy Możliwe, że nawet dwa miesiące.

Myślimy o terminie czerwiec, lipiec. Zdajmy sobie sprawę z tego, że wszystkie aspekty powrotu do normalności muszą zostać uzgodnione i zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i GIS - dodaje Gut-Mostowy.

Trzeba nastawić się na to, że w maju niewiele zmieni się na polskich granicach. Obecnie obcokrajowcy nie mogą wjeżdżać do Polski. Z kolei Polacy wracający z innych krajów muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić