Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Kiedy otwarcie żłobków i przedszkoli? Prezydenci dużych miast nie mają zamiaru tego robić

0
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji 29 kwietnia poinformował, że otwarcie żłobków i przedszkoli nastąpi 6 maja. - To jest szaleństwo - komentuje prezydent Poznania. Również prezydent Warszawy nie ma zamiaru otwierać placówek w wyznaczonym terminie.

Kiedy otwarcie przedszkoli? Zdecyduje prezydent miasta
Kiedy otwarcie przedszkoli? Zdecyduje prezydent miasta (PAP)

Otwarcie żłobków i przedszkoli. Konferencja Mateusza Morawieckiego oraz Łukasza Szumowskiego zaowocowała w informacje dotyczące II etapu luzowania polskiej gospodarki. Jedną z wprowadzonych zmian jest otwarcie żłobków oraz przedszkoli od 6 maja. Ich funkcjonowanie miałoby się odbywać w reżimie sanitarnym.

Otwarcie żłobków i przedszkoli. Prezydenci odmawiają

Ta decyzja wywołała jednak sporo kontrowersji. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wytknął rządowi, że "o sprawach dotyczących bezpośrednio działalności samorządów dowiadujemy się z konferencji prasowej". Dodał również, że 6 maja na pewno nie dojdzie w stolicy do otwarcia żłobków oraz przedszkoli.

Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci. Nie będę narażał życia i zdrowia warszawskich maluchów, pracowników przedszkoli i żłobków bez jasnej rekomendacji ministra zdrowia - poinformował Trzaskowski.

Prezydent stolicy oczekuje szczegółowych wyjaśnień zarówno ze strony rządu, jak i służb sanitarnych. Chce wiedzieć, jak bezpieczne zorganizować pracę żłobków przedszkoli. "Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek. Przerzucanie przez rząd odpowiedzialności na samorządy jest skrajnie nieodpowiedzialne" – pisze.

Otwarcie żłobków i przedszkoli. "To jest szaleństwo"

Podobne zdanie ma co do całej sytuacji Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania również potwierdził, że miasto nie otrzymało jeszcze żadnych wytycznych, na jakiej zasadzie żłobki i przedszkola będą działać i czy otwarcie w ścisłym reżimie sanitarnym jest w ogóle wykonalne.

Tego pewnie nie wie nawet premier, chociaż o tym komunikował. My tak jak podejmowaliśmy działania wcześniej, tak dalej będziemy to robić w sposób przemyślany, zorganizowany i systemowy. To, że premier taki komunikat wydaje, nie oznacza, że dziś wrócimy do tej normalnej działalności żłobków i przedszkoli, bo w mojej ocenie to jest szaleństwo - powiedział w trakcie konferencji Jaśkowiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić