Kierowca furgonetki antyaborcyjnej ukarany. Zapłaci grzywnę

155
Podziel się:

1 tys. złotych grzywny ma zapłacić kierowca Fundacji Pro Prawo do Życia, który jeździł po Warszawie furgonetką z hasłami antyaborcyjnymi. Zgłoszenie do prokuratury w tej sprawie zgłosił OMZRiK. Kierowcę ukarano za nielegalne używanie urządzeń nagłaśniających.

Kierowca furgonetki antyaborcyjnej ukarany. Zapłaci grzywnę
Kierowca furgonetki antyaborcyjnej ukarany grzywną (Facebook)

Incydent miał miejsce jeszcze w 2020 roku. 27 listopada na ulicy Puławskiej w Warszawie Małgorzata Tarniewska zablokowała furgonetkę fundacji Pro Prawo Do Życia. Pojazd jeździł po Warszawie oklejony drastycznymi zdjęciami martwych płodów. Bez przerwy nadawał też komunikaty z głośników o "mordowaniu dzieci".

Obywatelskie zatrzymanie antyaborcyjnej furgonetki

Jak informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, samochód ochraniał zamaskowany mężczyzna z logo "Straży Marszu Niepodległości" na mundurowym ubraniu. OMZRiK zgłosił sprawę do prokuratury.

Proces trwał od ponad roku. W sądzie kierowcę fundacji reprezentował prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski. Co prawda mecenas nie pojawił się na żadnej z rozpraw, pojawiali się jedynie adwokaci na zastępstwo.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Kierowca ukarany za użycie głośników

W sądzie prawnicy fundacji twierdzili, że działania kierowcy furgonetki antyaborcyjnej są uprawnione, bo są "elementem dialogu ideologicznego". Ze swojej strony OMZRiK tłumaczył, że "nie można epatować przerażającymi obrazami osoby, które nie chcą ich oglądać", tym bardziej że drastyczne zdjęcia mogą zobaczyć dzieci.

Sąd ostatecznie przychylił się do skargi ośrodka. Kierowca furgonetki został uznany za winnego, ale nie z powodu prezentowania obrazów martwych płodów, lecz przez nielegalne używania urządzeń nagłaśniających. Jest to wykroczenie z art. 333 ust. 1 w związku z art. 156 ust. 1 ustawy prawo o ochronie środowiska. Wyrok jest nieprawomocny.

Zobacz także: Kowal o napięciu na Wschodzie. "Już jesteśmy bezpośrednio zagrożeni"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić