Jan Manicki
Jan Manicki| 

IPN potrzebuje pomocy. Szuka informacji o dziewczynie z tego zdjęcia

124

Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do internautów z nietypową prośbą. Chodzi o rozpoznanie dziewczyny znajdującej się na fotografii. Pomimo poszukiwań, nadal nie udało się ustalić jej tożsamości.

IPN potrzebuje pomocy. Szuka informacji o dziewczynie z tego zdjęcia
IPN poszukuje osoby ze zdjęcia (Facebook, IPN)

IPN zamieścił w mediach społecznościowych archiwalną fotografię z czasów II wojny światowej. To zdjęcie kobiety w wojskowym mundurze. Pracownicy Instytutu chcieliby poznać jej tożsamość.

Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny – zwrócono się do internautów.

Archiwalna fotografia. Czy rozpoznajesz tą kobietę?

Zdjęcie pochodzi z archiwum IPN. Znajdowało się w teczce zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie". Zostało wykonane najprawdopodobniej w Londynie, Edynburgu, Glasgow lub St. Andrews.

Pomimo przeprowadzonej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje. A może żyją jej dzieci lub wnuki? – zastanawia się IPN.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

IPN szuka kobiety ze zdjęcia. Internauci poruszeni

Po publikacji fotografii na Facebookowym profilu IPN-u zrobiło się poruszenie. Część internautów wytknęła organizacji fatalną koloryzację zdjęcia – Nie dość, że mundur źle pokolorowany, to tło całkowicie psuje odbiór tego zdjęcia – stwierdziła jedna z osób.

Ogólnie komentarze były jednak raczej pozytywne. Zwrócono uwagę na niezwykłą urodę sfotografowanej dziewczyny.

Polki zawsze były piękne, nawet podczas wojny – można przeczytać w jednym z komentarzy.

Obejrzyj także: Chciał sprzedać dokumenty z II wojny światowej

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić