o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

James Bond istniał naprawdę. Z tajną misją przybył nawet do Polski

4
Podziel się

Instytut Pamięci Narodowej przekazał informacje na temat agenta 007. Według danych IPN James Bond miał przybyć do Polski w 1964 roku.

James Bond istniał naprawdę. Z tajną misją przybył nawet do Polski
James Bond w 1964 roku przyjechał do Polski (IPN, Getty Images)
bEEuMaTF

James Bond z tajną misją w Polsce

Najbardziej znany agent Jej Królewskiej Mości, czyli James Bond, został "odkryty" w dokumentach, które znajdują się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Jak się okazuje, przybył on z tajną misją do Polski.

bEEuMaTH

James Bond pojawił się w Warszawie 18 lutego 1964 roku jako sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Nie uszło to jednak uwadze służbom PRL. Funkcjonariusze Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (kontrwywiadu) rozpoczęli obserwację agenta 007. Sprawie nadano kryptonim "Samek".

IPN ujawnia informacje na temat misji Jamesa Bonda w Polsce

Jak podaje IPN, James Bond był rozmowny, ale jednocześnie bardzo ostrożny. Interesowały go też kobiety.

Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i "interesował się niewiastami". Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, aby "penetrować obiekty wojskowe" - podało na Facebooku Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
bEEuMaTN

James Bond prawdopodobnie zorientował się, że jest obserwowany przez kontrwywiad. A ponieważ uznał, że nie ma już szans na zdobycie potrzebnych informacji, w styczniu 1965 roku opuścił terytorium PRL.

Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji - przekazał w mediach społecznościowych IPN.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEuMaUi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Ser Nick
7 miesięcy temu
Dobre, dobre, wyjechał z Polski 21 stycznia no bo 30 obchodził swoje urodziny, a tu nie miał by jak poimprezować, więc z kpt. Żbikiem nie miał ochoty dzielić się kobitkami ;)
Celebryta
rok temu
Jeszcze napiszcie zw to był Sean Connery...
Bzdurnik
rok temu
Większej bzdury nie macie?
bEEuMaUj
Antyczastka
rok temu
Jezu, co to za bzdura
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić