Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

James Bond istniał naprawdę. Z tajną misją przybył nawet do Polski

4
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej przekazał informacje na temat agenta 007. Według danych IPN James Bond miał przybyć do Polski w 1964 roku.

James Bond istniał naprawdę. Z tajną misją przybył nawet do Polski
James Bond w 1964 roku przyjechał do Polski (IPN, Getty Images)

James Bond z tajną misją w Polsce

Najbardziej znany agent Jej Królewskiej Mości, czyli James Bond, został "odkryty" w dokumentach, które znajdują się w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Jak się okazuje, przybył on z tajną misją do Polski.

James Bond pojawił się w Warszawie 18 lutego 1964 roku jako sekretarz-archiwista attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Nie uszło to jednak uwadze służbom PRL. Funkcjonariusze Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (kontrwywiadu) rozpoczęli obserwację agenta 007. Sprawie nadano kryptonim "Samek".

IPN ujawnia informacje na temat misji Jamesa Bonda w Polsce

Jak podaje IPN, James Bond był rozmowny, ale jednocześnie bardzo ostrożny. Interesowały go też kobiety.

Ustalono, że Bond był rozmowny, lecz bardzo ostrożny i "interesował się niewiastami". Kontaktów z obywatelami polskimi – nie stwierdzono. W październiku i listopadzie 1964 r. wyjeżdżał z dwoma pracownikami attachatu do województw białostockiego i olsztyńskiego, aby "penetrować obiekty wojskowe" - podało na Facebooku Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

James Bond prawdopodobnie zorientował się, że jest obserwowany przez kontrwywiad. A ponieważ uznał, że nie ma już szans na zdobycie potrzebnych informacji, w styczniu 1965 roku opuścił terytorium PRL.

Po jego pobycie pozostały karty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące sprawy operacyjnej obserwacji - przekazał w mediach społecznościowych IPN.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Ser Nick
2 lata temu
Dobre, dobre, wyjechał z Polski 21 stycznia no bo 30 obchodził swoje urodziny, a tu nie miał by jak poimprezować, więc z kpt. Żbikiem nie miał ochoty dzielić się kobitkami ;)
Celebryta
2 lata temu
Jeszcze napiszcie zw to był Sean Connery...
Bzdurnik
2 lata temu
Większej bzdury nie macie?
Antyczastka
2 lata temu
Jezu, co to za bzdura
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić