Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Kolęda w czasie pandemii. Tak będzie wyglądała? Diecezje podejmują decyzje

279
Podziel się:

W tym roku z powodu koronawirusa zmienią się zasady kolędowania. Część diecezji ogłosiła już jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda.

Kolęda w czasie pandemii. Tak będzie wyglądała? Diecezje podejmują decyzje
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Obecna sytuacja epidemiczna utrudnia przeprowadzenie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie. Kolejne diecezje w różnych częściach kraju ogłaszają, że w tym roku z powodu pandemii koronawirusa zmienią się zasady kolędowania oraz odwołują odwiedziny duszpasterskie w tradycyjnym terminie, czyli na przełomie roku.

Decyzję o odwołaniu tegorocznej kolędy podjęła już m.in. Archidiecezja Katowicka i Poznańska.

Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian - napisał w swoim dekrecie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Kuria Metropolitalna w Katowicach już we wrześniu informowała, że w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej. W komunikacie podano, że tegoroczne odwiedziny duszpasterskie będą ograniczone "do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy".

Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, "od domu do domu". Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych - czytamy na stronie kurii.

W diecezji bielsko-żywieckiej jak informuje biskup Roman Pindel nie będą organizowane w tym roku odwiedziny duszpasterskie rodzin w tradycyjnym okresie. Kuria informuje, że kolęda odbędzie się "kiedy pozwolą na to warunki sanitarne". Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie - napisał na Twitterze bp Roman Pindel.

Archidiecezja Krakowska nie podjęła jeszcze decyzji co do wizyty duszpasterskiej. Jednak niedługo będzie ona ogłoszona.

Ta kwestia jest rozważana, zastanawiamy się i końcem listopada powinna pojawić się jakaś informacja w tej sprawie - powiedział rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Pozostałe diecezje wciąż czekają z podjęciem ostatecznej decyzji i śledzą dane resortu zdrowia dotyczące liczby zarażeń koronawirusem.

Zobacz także: Czy są jeszcze wolne respiratory? O problemach z dostępnością sprzętu mówi Marcin Jędrychowski (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(279)
1122
2 lata temu
KOMU TO POTRZEBNE NO PANOM W SPUDNICZKACH SZMAL 💶💶💶💶💶 TYLKO TYLKO TYLKO 💰💰💰💰💰TO JEST ICH CHSZESCIANSTWO DZIWISZ GOZDZ RYDZYK LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIE 💵💵💵💵💵💵💵
1122
2 lata temu
WSTYD WSTYD WSTYD ZE.........AKI TYLKO IM W GLOWIE 💶💶💶💶💵💵💵💵💵💵💰💰💰💰
1122
2 lata temu
CI PANOWIE W SPUDNICZKACH TYLKO MYŚLĄ O SIANKU GOZDZ DZIWISZ RYDZYK SĄ ONI BARDZO BARDZO ZAMOŻNI ALE CIAGLE CIAGLE MAŁO CHODZĄ PO DOMACH JAK ŻEBRAKI BEZ WSTYDU BO WSTYDU NIE MAJA JA ICH NIE WPUSZCZAM NIE NIE NIE A KTO CHCE NIECH WPUSZCZA I SŁUCHA BAJEK CZARY MARY 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
beti
2 lata temu
Dokładnie tak powinno być, a nie zeby ksiadz chodził po domach
rybak
2 lata temu
No i covid-19 sie przydał.....
mik
2 lata temu
Ale szkoda... Taka "cudowna" wizyta. Jak ja teraz będę żyć?
Ona 40
2 lata temu
Księża zawsze znajdą sposób żeby wyciągnąć kasę od ludzi
gosc
2 lata temu
Nie ma swiat nie ma koledy a ludzie jezeli chca wesprzec kosciol w tym trudnym czasie moga wplacac datki na konto kosciola.
!!!!!
2 lata temu
Czy dociera do Panstwa dzisiejsza ilosc zmarlych-637 istnien przez 24 godziny zabral wirus.
Joana1355
2 lata temu
czy to chodzi o bezpieczeństwo księży czy parafian? Bo ja czegoś nie rozumiem...
wdowa
2 lata temu
Mój mąż chory na raka w czasie choroby nie doczekał ani jednego dobrego słowa w czasie kolędy księdza przez dwa lata a tylko informację o potrzebach księdza. Przez ostatnie dwa lata życia chorego zamknęłam skutecznie na zawsze przed klerem drzwi mojego domu.
pio
2 lata temu
Przed każdymi drzwiami zmiana maseczki i dezynfekja rąk lub rękawiczki gumowe. Wszyscy uczestnicy oczywiście w maseczkach....i tyle Kto się obawia niech nie wpuszcza i ksiądz nie powinien tego faktu odnotowywać.
parafianie
2 lata temu
My Prawdziwi i Wolni Patrioci Polacy Katolicy odwiedzimy naszych Czcigodnych oraz Zacnych Duszpasterzy na PLEBANIACH po kolędzie. "Kolęda" to spotkanie z wysłannikiem samego Boga, który modlitwą z mieszkańcami domów wyprasza wszelkie łaski dla mieszkancow. Wejdziemy szeroko otwartymi drzwiami i z sercami w myśl staropolskiego zawołania „Gość w dom, Bóg w dom”. Warto też PRZYPOMNIEC Osobie Duchownej aby odwiedzającym ich dom z  wizytą przy tej okazji wręczyć kopertę z banknotem zaoszczędzonym na przykład na rezygnacji z nadmiernego obzarstwa, rezygnacji z wysokiej klasy samochodu, rezygnacji z wczasow zagranicznych, oraz z uslug sporsorowania i z płatnych stacji telewizji cyfrowych służących do propagowania takich programów. Zbawienie jest kosztowne, o czym wszyscy powinni wiedzieć łącznie z klerem.
mmmm
2 lata temu
Taki mamy rok dlatego należy chronić zarówno parafian jak i księdza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić