aktualizacja 

Kolęda w czasie pandemii. Tak będzie wyglądała? Diecezje podejmują decyzje

409

W tym roku z powodu koronawirusa zmienią się zasady kolędowania. Część diecezji ogłosiła już jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda.

Kolęda w czasie pandemii. Tak będzie wyglądała? Diecezje podejmują decyzje
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Obecna sytuacja epidemiczna utrudnia przeprowadzenie wizyty duszpasterskiej w tradycyjnej formie. Kolejne diecezje w różnych częściach kraju ogłaszają, że w tym roku z powodu pandemii koronawirusa zmienią się zasady kolędowania oraz odwołują odwiedziny duszpasterskie w tradycyjnym terminie, czyli na przełomie roku.

Decyzję o odwołaniu tegorocznej kolędy podjęła już m.in. Archidiecezja Katowicka i Poznańska.

Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian - napisał w swoim dekrecie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Kuria Metropolitalna w Katowicach już we wrześniu informowała, że w tym roku nie będzie tradycyjnych wizyt kolędowych w domach wiernych archidiecezji katowickiej. W komunikacie podano, że tegoroczne odwiedziny duszpasterskie będą ograniczone "do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy".

Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, "od domu do domu". Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych - czytamy na stronie kurii.

W diecezji bielsko-żywieckiej jak informuje biskup Roman Pindel nie będą organizowane w tym roku odwiedziny duszpasterskie rodzin w tradycyjnym okresie. Kuria informuje, że kolęda odbędzie się "kiedy pozwolą na to warunki sanitarne". Czas ten zostanie podany do wiadomości przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego.

W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie - napisał na Twitterze bp Roman Pindel.

Archidiecezja Krakowska nie podjęła jeszcze decyzji co do wizyty duszpasterskiej. Jednak niedługo będzie ona ogłoszona.

Ta kwestia jest rozważana, zastanawiamy się i końcem listopada powinna pojawić się jakaś informacja w tej sprawie - powiedział rzecznik prasowy krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Pozostałe diecezje wciąż czekają z podjęciem ostatecznej decyzji i śledzą dane resortu zdrowia dotyczące liczby zarażeń koronawirusem.

Zobacz także: Czy są jeszcze wolne respiratory? O problemach z dostępnością sprzętu mówi Marcin Jędrychowski (WIDEO)
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić