Robert Czykiel| 

Kometa 2020. Gdzie oglądać kometę NEOWISE nad Polską? Jedyna okazja w życiu!

41

Cały świat żyje kometą NEOWISE. Trudno się dziwić, bo kolejna szansa, by ją zobaczyć, może być dopiero za ponad 6 tys. lat. Sprawdź, gdzie ją oglądać w Polsce.

Kometa 2020. Gdzie oglądać kometę NEOWISE nad Polską? Jedyna okazja w życiu!
Kometa NEOWISE. Można ją zobaczyć w Polsce (PAP, EPA, NASA, Johns Hopkins APL, Naval Research Lab, Parker Solar Probe)

Komety zawsze wzbudzają wielką sensację, bo rzadko się zdarza, by było one widoczne gołym okiem. M.in. dlatego kometa NEOWISE jest tak wyjątkowa. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, by znaleźć ją na niebie.

Wyjątkowa kometa NEOWISE. Gdzie ją oglądać w Polsce?

Odkryto ją w marcu i cały czas zbliża się w kierunku kuli ziemskiej. Eksperci informują, że kometa najbliżej Ziemi będzie 23 lipca. Wtedy od naszej planety będzie ją dzielić 103,3 mln km. Potem będzie można ją zauważyć w gwiazdozbiorze Wielkiej Nedźwiedzicy prawie do końca lipca, ale potrzebny do tego będzie sprzęt.

Warto się postarać, aby na własne oczy zobaczyć kometę NEOWISE. Naukowcy nie mają wątpliwości, że drugiej takiej okazji może nie być przez tysiące lat. Doktor Robert Massey z Królewskiego Towarzystwa Astrologicznego przyznał, że następna taka kometa może się pojawić dopiero za 6800 lat.

Zobacz także: Kometa NEOWISE. Niezwykły obiekt widoczny gołym okiem w Polsce
- Zachęcam więc wszystkich do oglądania komety. Najlepiej, aby niebo było czyste i nie było w okolicy innych świateł. Polecam użyć lornetki, aby zobaczyć więcej szczegółów - mówi Massey.

Gdzie oglądać kometę NEOWISE gołym okiem? Warto pójść za poradą brytyjskiego naukowca. Trzeba poczekać na czyste niebo, a następnie znaleźć miejsce, w którym nie ma żadnego oświetlenia. Dzięki temu kometa z imponującym ogonem powinna być widoczna bez żadnych problemów. W warunkach miejskich będzie to bardzo trudne.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić