Kosma Szczepaniak| 

Niespotykane zjawisko widoczne gołym okiem. Kiedy szukać na niebie komety Neowise?

27

Już od kilku dni na polskim niebie można gołym okiem zaobserwować kometę Neowise. Zjawisko będzie jeszcze w najbliższym czasie widoczne, dlatego sprawdziliśmy, kiedy jest najlepszy moment, aby można było je podziwiać.

Niespotykane zjawisko widoczne gołym okiem. Kiedy szukać na niebie komety Neowise?
Kiedy najlepiej szukać komety NEOWISE na niebie? (Getty Images, Ozkan Bilgin)

Kometa C/2020 F3 Neowise zosała odkryta w marcu. Jest to pierwsza tak dobrze widoczna kometa, którą w tym roku można podziwiać na niebie. Warto się jednak spieszyć, ponieważ z dnia na dzień jej widoczność będzie się pogarszać.

Kometa Neowise jest prawdziwą sensacją dla wszystkich miłośników nocnego nieba - powiedział astronom Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik na antenie Polskiego Radia.

Kometa Neowise nad Polską. Kiedy najlepiej jej szukać?

Zjawisko można obserwować już od kilku dni i powinno być ono widoczne nawet do ostatniego tygodnia lipca. Eksperci zwracają jednak uwagę, że najjaśniejsza (a więc i najlepiej widoczna) Neowise będzie między 8 a 12 lipca. Jeśli chcemy zrobić jej profesjonalne zdjęcie, najlepiej w tym celu użyć statywu oraz przynajmniej kilkusekundowego czasu otwarcia migawki.

Kometę można obserwować od około północy do wschodu słońca. Należy szukać jej nad północnym, a później na północno-wschodnim horyzontem. Najlepszy moment na zauważanie komety oraz na zrobienie jej efektownego zdjęcia szacuje się na około godzinę przed planowanym rozpoczęciem wschodu słońca.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić