Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Kontrole z ZUS, urzędu pracy i urzędu skarbowego. Kto może się ich spodziewać? Jak się przygotować?

7

Pomoc w ramach tarczy antykryzysowej - a właściwie tarcz antykryzysowych - najpierw była przyznawana na podstawie wniosków i oświadczeń beneficjentów. Teraz ZUS, urzędy pracy i urzędy skarbowe zweryfikują, czy rzeczywiście była potrzebna. Kto może się spodziewać kontroli? Jak się przygotować?

Kontrole z ZUS, urzędu pracy i urzędu skarbowego. Kto może się ich spodziewać? Jak się przygotować?
Kto może się spodziewać kontroli? Jak się przygotować? (Pixabay)

Kontrole z ZUS, urzędu pracy i urzędu skarbowego. Kto może się spodziewać kontroli?

Zapowiedziane kontrole dotyczą osób/firm, które skorzystały z pomocy państwa w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych 1.0, 2.0, 3.0 i 4.0. Teraz muszą się liczyć z możliwością kontroli przez właściwe organy administracji państwowej: ZUS, urząd pracy, urząd skarbowy.

Jak się przygotować do kontroli z ZUS, urzędu pracy, urzędu skarbowego?

Jak przygotować się do kontroli, którą otrzymało się w ramach tarczy antykryzysowej? Jeśli przedsiębiorca skorzystał z kilku rodzajów pomocy, najpierw powinien przygotować sobie listę, jaki wniosek i o co składał, i kiedy otrzymał daną pomoc. Kolejna rzecz to sposób wykorzystania środków otrzymanych w ramach tarczy antykryzysowej - czy zostały one przeznaczone na właściwy cel.

Ruszają kontrole. Urzędy administracji państwowej, tj. ZUS, urzędy pracy, urzędy skarbowe, a nawet Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzą kontrole, które wykażą, czy rzeczywiście były przesłanki do tego, by przedsiębiorca mógł otrzymać pomoc.

Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć, jeśli wynik kontroli wykaże nieprawidłowości? Przedsiębiorca może dostać upomnienie, może też być zmuszony do oddania części, a nawet całości dofinansowania, jakie otrzymał. Możliwe będzie też ukaranie nieuczciwego przedsiębiorcy koniecznością zapłacenia odsetek.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić