Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Elżbieta II straci 15 mln funtów

52

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 odbił się także na finansach brytyjskiej monarchini. Elżbieta II straciła znaczną część dotychczasowych dochodów. Zgodnie z przewidywaniami królewskiego skarbnika w ciągu trzech lat korona straci kilkanaście milionów funtów.

Koronawirus. Elżbieta II straci 15 mln funtów
Przez pandemię koronawirusa Elżbieta II straciła znaczną część dotychczasowych dochodów (Getty Images, WPA Pool , Pool)

Michael Stevens jest Strażnikiem Tajnej Sakiewki i Skarbnikiem Królowej. Stevens ujawnił treść sprawozdania finansowego brytyjskiej rodziny królewskiej. Jak przyznał, pandemia COVID-19 poważnie odbiła się na frekwencji turystów w nieruchomościach należących do monarchini. Stanowią one jedno z najważniejszych źródeł dochodów Elżbiety II i jej bliskich.

Jak pandemia koronawirusa wpływa na dochody królowej Elżbiety?

"San Francisco Chronicle" podaje, że w ciągu kolejnych trzech lat monarchia brytyjska zubożeje o około 15 milionów funtów (ponad 74 miliony 703 tysięcy złotych). Michael Stevens odnotował również straty w ramach funduszu, który finansował 10-letni program wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej w Pałacu Buckingham.

Ostatnia gruntowna modernizacja Pałacu Buckingham miała miejsce tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jeśli nie zostanie przeprowadzona kolejna wymiana, może dojść do poważnej awarii. Jednak jak wykazał Michael Stevens w sprawozdaniu, przez utratę dochodów z turystów na ten cel brakuje aż 20 milionów funtów (ponad 99 milionów 600 tysięcy złotych).

Ze względu na brak funduszy rodzina królewska zamroziła wynagrodzenia swoich pracowników. Wstrzymano także rekrutację kolejnych osób. Królowa Elżbieta II liczy na pomoc finansową rządu Wielkiej Brytanii. Jeśli do tego dojdzie, monarchini otrzyma od brytyjskich podatników o 2,4 miliona funtów więcej (ponad 11 milionów 952 tysięcy złotych) niż w ubiegłym roku.

Zobacz także: Zobacz też: Tego żałuje królowa Elżbieta II
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić