Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Słynny staruszek z tytułem szlacheckim

18

Tom Moore stał się znany na całym świecie, gdy wziął udział w zbiórce pieniędzy dla brytyjskich szpitali. Zaangażowanie 100-latka doceniła sama królowa Elżbieta, która uhonorowała go tytułem szlacheckim. To pierwsza taka ceremonia od wybuchu pandemii COVID-19.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Słynny staruszek z tytułem szlacheckim
Tom Moore został pasowany na rycerza przez królową Elżbietę (Getty Images, UK Press Pool , Contributor)

Kapitan Tom Moore podjął wyzwanie z okazji swoich setnych urodzin. W ramach zbiórki na portalu JustGiving weteran miał wykonać 100 okrążeń w swoim ogródku.

Na początku Moore chciał uzbierać tysiąc funtów (prawie 5 tys. złotych). Ostatecznie internauci wpłacili łącznie 32 miliony funtów. Pieniądze zostały przeznaczone na pomoc służbie zdrowia, obciążonej przez pandemię COVID-19.

Tom Moore otrzymał tytuł szlachecki. Jak wyglądała ceremonia?

Ceremonia odbyła się na zamku Windsor. Ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie przebiegało z zachowaniem zasad dystansu społecznego.

Zobacz także: Zobacz też: Jak matka z córką. Kamera uchwyciła nietypowe zachowanie księżniczki

Uroczystość została uświetniona przez występ królewskich dudziarzy. Królowa Elżbieta pasowała weterana przy użyciu miecza, który należał do jej ojca – króla Jerzego VI. Złożyła mu również osobiste podziękowania za to, że zdołał zebrać na rzecz służby zdrowia tak wysoką kwotę.

Jestem absolutnie onieśmielony. To tak wysoka nagroda, a do tego otrzymałem ją od Jej Wysokości – czego więcej można chcieć? To był dla mnie absolutnie wspaniały dzień – wyznał sir Tom Moore w rozmowie z BBC.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić